Historická energetická krize v Evropě nejenže narušuje energeticky náročná průmyslová odvětví a hroutí finance domácností, ale brzy by mohla zastavit nebo omezit experimenty v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN). (Foto: Wikimedia)

WSJ uvedl, že CERN plánuje v době největšího odběru odstavit některé ze svých urychlovačů částic a zvažuje odstavení největšího urychlovače částic na světě – Velkého hadronového urychlovače (LHC).

„Naší starostí je skutečně stabilita sítě, protože děláme vše pro to, abychom zabránili výpadku elektřiny v našem regionu,“ uvedl Serge Claudet, předseda panelu pro správu energie v CERN.

CERN, který se nachází nedaleko francouzsko-švýcarských hranic, spotřebuje ročně 1,3 terawatthodiny elektřiny a je jedním z největších zákazníků státem kontrolovaného francouzského energetického gigantu EDF SA. Množství energie, které spotřebuje za rok, by stačilo k napájení 300 000 domácností.

Claudet uvedl, že některé z jeho osmi urychlovačů částic a dva zpomalovače částic by mohly být odstaveny, aby se ušetřila energie. V případě potřeby by podle něj zařízení mohlo LHC odstavit.

Tři roky probíhaly na urychlovači LHC údržbářské práce a teprve v červenci byl uveden do provozu, přičemž vědci vypouštěli paprsky protonů rychlostí světla kolem 17kilometrového prstence a naráželi do sebe, aby zkoumali, co se objeví po srážkách.

Tyto experimenty by mohly být brzy pozastaveny, protože do konce chladného období zbývá už jen několik měsíců a energetická krize v Evropě se v posledních dnech ještě prohloubila.

Minulý měsíc se francouzské ceny elektřiny na rok dopředu poprvé vyšplhaly na 1 000 eur za megawatthodinu. Polovina jaderných reaktorů v zemi je mimo provoz kvůli opravám a údržbě, což dále zatěžuje rozvodnou síť, která obvykle získává 67 % energie vyrobené z atomu.

Snížení spotřeby elektřiny v CERN je Claudetovým cílem. Odstavení dalších urychlovačů kromě LHC by mohlo snížit spotřebu o čtvrtinu. WSJ poznamenal, že pokud bude LHC odstaven, ušetří se dalších 25 %. Jak však vysvětlil WSJ, je to za cenu: obrovské množství energie se spotřebovává „na supravodivé magnety chlazené na -456 stupňů Fahrenheita, které ohýbají svazek částic, což vyžaduje značné množství energie, i když je svazek vypnutý. Zahřátí magnetů by mohlo zpozdit experimenty na LHC o několik týdnů.“

Vypnutí LHC se podle Claudeta jeví jako extrémní, protože řekl: „Je to dobrovolná akce …. Nechcete si přece rozbít hračku.“

Zdroj: wsj.com