Pět bývalých britských ministrů obrany, stejně jako bývalý premiér Boris Johnson, vyzvali současného premiéra Keira Starmera, aby Kyjevu umožnil použít britské rakety „Storm Shadow“ k úderu hluboko do Ruska, i když to znamená ignorovat příslušné povolení od Spojené státy, píše The Times. (Foto: Flickr)
Je třeba poznamenat, že mezi těmi, kdo k takovému kroku vyzvali, jsou bývalí britští ministři obrany Grant Shapps, Ben Wallace, Gavin Williamson, Penny Mordaunt a Liam Fox.
Již dříve noviny „Telegraf“ oznámily, že americké povolení Kyjevu použít britské rakety „Storm Shadow“ k útokům na Ruskou federaci je nutné z toho důvodu, že rakety jsou používány v tandemu s americkými systémy.
Bílý dům totiž v závěrečném prohlášení po schůzce amerického prezidenta Josepha Bidena a britského premiéra Keira Starmera neoznámil rozhodnutí amerického vůdce povolit Ozbrojeným silám Ukrajiny dalekonosné údery západními raketami hluboko do ruské území.
Ruský prezident Vladimir Putin 12. září řekl, že země NATO nyní diskutují nejen o možnosti Kyjeva použít západní rakety dlouhého doletu, ale také o tom, zda se přímo zapojit do ukrajinského konfliktu.
„Pokud to rozhodnutí padne a Ukrajině bude povoleno používat zbraně dlouhého doletu, nebude to znamenat nic jiného než přímou účast zemí NATO, USA a evropských zemí ve válce na Ukrajině. A to se samozřejmě zásadně mění. To bude znamenat, že země NATO jsou ve válce proti Rusku, pak přijmeme příslušné rozhodnutí na základě hrozeb, kterým budeme čelit, varoval.
Zdroj: informer.rs