Na kanálu Badatele.net na Youtubu, který představuje reportér a publicista, autor badatelských pořadů taJeMno a taJeMné podzemí Jarda Mareš, se objevilo video Deset chyb v seriálu Černobyl, které vyvolalo různou reakci uživatelů. (Foto: Youtube)
Kanál Badatele.net a stejnojmenná webová stránka zveřejnil průzkum chyb ve světoznámém seriálu Černobyl. Provozovatel kanálu Jarda Mareš na začátku videa řekl, že považuje seriál za mistrovské dílo. Mareš probral postavy Djatlova a Legasova, havárii vrtulníku při hašení, evakuaci a další věci. Třeba v seriálu je evakuace provedena až po prozrazení nehody na Západě, ve skutečnosti to tak nebylo. Reaktor explodoval v noci z pátku na sobotu. O evakuaci se rozhodovalo už v průběhu soboty. Evakuace byla provedena v neděli odpoledne.
„Tak tak, časem se vymyšlená realita pokládá za skutečnou a naopak. Třeba poukazovat na chyby, jedna věc je přizpůsobit děj, ale fakta by měly zůstat fakty,“ okomentoval jeden z odběratelů.
„Je velice užitečné se podívat na dokument ČT o havárii v Černobylu. Vypovídá tam i p. Gorbačov. Hollywood je známý przněním faktů a historie. Dokument z ČT najdete tady na YT,“ napsal další sledující.
Někteří naopak nevidí nic strašného, protože je to umělecké dílo: „Ukazuješ chyby vs realita, ale kde je napsáno, že film je dokument? Jde o film, kde děj je upravený pro potřeby diváka.”
Zkreslení faktů
Dříve náměstek ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Michail Čudakov okomentoval americko-britský seriál Černobyl.
Podle jeho slov jsou v seriálu krásné obrázky, „ale jako vždy se obyčejně činí protisovětský závěr, že tím prý byly zasaženy statisíce lidí“.
„Ve skutečnosti jsem zcela přesvědčen, že za všemi těmito protijadernými vystoupeními stojí zastánci uhlovodíkových zdrojů energie, kteří velmi dobře chápou, že jejich budoucnost ohrožuje jen atomová energetika,“ dodal Čudakov.
Černobyl je dramatický pětidílný seriál natočený během letošního roku. Vytvořila ho společnost HBO. Režisérem byl Johan Renck. Týká se havárie v Černobylské atomové elektrárně v roce 1986 a hrdinského úsilí při likvidaci jejích následků.
Seriál vyvolal u diváků nadšení a dosáhl velkého mezinárodního ohlasu.
Ruští specialisté z institutu Kurčatova (přední ruská instituce pro studium jaderných technologií) upozornili na velké množství historických nepřesností a otevřených nesmyslů, které seriál prezentoval jako historickou pravdu z pohledu jak samotné havárie, tak i průběhu jejího odstraňování.