Bývalý šéf britské rozvědky MI6 Richard Dearlove zastává názor, že koronavirus covid-19 vznikl v laboratoři v čínském Wu-chanu a rozšířil se kvůli nehodě v této laboratoři, píše list The Telegraph. (Foto: Pikist)
Exšéf britské rozvědky v novinovém rozhovoru prohlásil, že se seznámil s novou „závažnou“ vědeckou zprávou, ve které se praví, že virus nevznikl přirozeným způsobem, ale byl vyvinut čínskými vědci. Podle jeho slov jde o článek britského a norského vědce.
„Myslím, že to (epidemie) začalo jako nehoda. Vzniká otázka: když Čína jednou přizná svoji vinu, má platit odškodné? Myslím, že to donutí každou zemi na světě znovu zvážit své vztahy s Čínou a vztah světového společenství vůči čínskému vedení,“ řekl Dearlove.
Podle mínění bývalé hlavy MI6 je společný článek profesora Anguse Dalglishe z nemocnice St. George Londýnské univerzity a norského virologa Birgera Sorensena „velmi závažným přínosem k diskusím o vývoji viru a jeho přeměně v pandemii“.
List píše, že tento článek byl několikrát přepsán a zatím nezveřejněn v žádném vědeckém časopise.
Americký prezident Donald Trump dříve říkal, že americká strana zvažuje verzi vzniku nového koronaviru v laboratoři Wu-chanu a hodlá zjistit jeho původ. Americký prezident pohrozil Číně následky, když vyjde najevo, že Peking vědomě připustil epidemii covid-19. Později ministr zahraničí USA Mike Pompeo prohlásil, že USA mají důkazy, že Čína skrývala situaci s koronavirem.
Čínská vláda učinila několikrát prohlášení, že zastávala od samého počátku otevřený a zodpovědný postoj ohledně publikace dat o epidemii koronavirové infekce.
Stálý zástupce Číny při ženevské odbočce OSN Chen X začátkem května uvedl, že spekulace o tom, že ukoronavirus covid-19 unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu a že Čína jej záměrně vytvořila, nejsou vědecky odůvodněna a jsou absurdní.
„Zatímco se celé světové společenství sjednotilo v boji s pandemií, objevují se jakési zvěsti, z nichž některé jsou absurdní a směšné. Mimojiné, jak dobře znáte z vlastních zdrojů, i obvinění z toho, že Čína epidemii zatajovala. Někteří vyzývají dokonce k tomu, aby Čína byla hnána k odpovědnosti, démonizují Čínu,“ řekl.
Dříve ředitel programu pro mimořádné situace Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan sdělil, že prohlášení americké strany o umělém původu koronaviru jsou spekulace.
„Stejně jako jakákoliv jiná organizace, která se opírá o potvrzené údaje, bychom chtěli dostat jakoukoliv informaci o původu viru, protože je to velmi důležitá část informací, týkající se zdravotnictví a nutná pro budoucí kontrolu. Takže pokud takové údaje a svědectví existují, vláda USA bude rozhodovat, jestli se o ně bude dělit a kdy to bude dělat. Ale pro WHO je v tomto případě těžké pracovat v informačním vakuu,“ řekl začátkem května.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila 11. března epidemii nové koronavirové infekce covid-19 za pandemii. Podle posledních dat WHO bylo na světě zjištěno přes 6,5 milionu případů nákazy, zemřelo přes 386 tisíc lidí.
Zdroj: telegraph.co.uk