Sir Patrick Vallance řekl britskému vyšetřovacímu výboru pro pandemii koviru, že Spojené království mělo zavést výluku nejméně o týden dříve. (Foto: Flickr)
Během vyšetřování se Vallance nechal v soukromí slyšet, že svého kolegu sira Chrise Whittyho označil za „zdržovače“ poté, co se mezi oběma vědeckými poradci objevilo citelné napětí ohledně pandemických opatření.
Vallance, který byl během „kovidové pandemie“ hlavním vědeckým poradcem Spojeného království, prohlásil, že chtěl zavést první celostátní výluku rychleji než Whitty, který se obával následků výluky.
Deník The Telegraph v komentáři k této otázce uvedl:
Mezi oběma muži, kteří během každodenních tiskových konferencí pravidelně stáli po obou stranách tehdejšího premiéra Borise Johnsona, aby informovali veřejnost o vývoji pandemické situace, došlo k „třenicím“.
Premiér Johnson, který byl instinktivně proti myšlence uzavírek, byl některými kritiky obviňován, že příliš pomalou reakcí na vznikající hrozbu koronaviru nedokázal zabránit úmrtím.
Výbor pro vyšetřování pandemie covid se dozvěděl, že jeho dva hlavní vědečtí poradci se navzájem neshodli na nejlepším postupu.
Výboru byl zpřístupněn deníkový záznam sira Jeremyho Farrara, člena skupiny vědeckých poradců SAGE, které předsedal Patrick Vallace, v němž hovořil o „třenicích“ mezi oběma odborníky a popsal také „hmatatelné napětí“ mezi Vallacem a Whittym v prvních týdnech roku 2020, zejména vzhledem ke zjevné absenci politického vedení v tomto období.
V únoru 2021 si Patrick Vallace do svého deníku zapsal, jak s ním Chris Whitty hovořil o nadcházejícím vyšetřování a o tom, zda výluky v březnu 2020 nebyly zavedeny příliš pozdě. Napsal si tam: „Samozřejmě, že otálel.“
Patrick Wallace při vyšetřování v Londýně řekl, že Whitty je odborník na veřejné zdraví a že se oprávněně obává dopadu takzvaných „nefarmakologických zásahů“, jako je například nařizování lidem, aby zůstali doma.
Wallace tehdy řekl, že on osobně žádné takové obavy nemá.
„Byl jsem spíše na straně toho, že je třeba jít dál. Myslím, že to je částečně důvod, proč jsme my dva považovali za užitečné pracovat společně… Někdy jsem chtěl tlačit a on ne, někdy měl pravdu a také si myslím, že jsme měli jít do výluky dříve. Byla to situace, kdy jsme podle mě měli zasáhnout dříve.“
Ve své písemné výpovědi Vallance vysvětlil, že „nejdůležitějším poučením, které jsem si z prvního uzamčení odnesl a které jsem opakovaně hlásal, pokud jde o jeho načasování, bylo, že jsme s ním měli přijít dříve a že mělo být těsnější a širší, než by si lidé přáli.“
Dále prohlásil: „Všichni jsme si uvědomili, že je to pro nás důležité:
„Jak jsem již zmínil, v první vlně jsme nezasáhli dostatečně brzy a také akce bylo málo. Myslím, že jsme měli zavést více opatření současně.“
Mé tvrzení „tvrdší a širší, než by si lidé přáli“ je tedy zcela jasné. Vypozoroval jsem, že instinkt každého člověka je nedělat nic z toho.
Lidé raději trochu otálejí, vyčkávají a argumentují tím, že opatření by neměla být tak přísná – a to jsme velmi jasně viděli během října, kdy každý poslanec argumentoval tím, že jeho volební obvod, který v Parlamentu zastupuje, by neměl být z hlediska přísnosti opatření na vyšší, ale na nižší pandemické úrovni.
To znamená, že všichni chtěli, aby opatření byla méně přísná, než by měla být.“
V případě budoucí pandemie si Patrick Wallace jednoznačně přeje, aby nové výluky byly zavedeny dříve a byly přísnější.
Zdroj: telegraph.co.uk