USA vypracovávaly v průběhu několika týdnů tajný plán podpory venezuelské opozice. Předseda parlamentu Juan Guaidó se prohlásil za prozatímního prezidenta po telefonátu viceprezidenta USA Michaela Pence, který mu slíbil uznání Washingtonu. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na vysoce postavený zdroj v kanceláři Donalda Trumpa. (Foto: Wikipedia)

V noci na 23. ledna zatelefonoval Pence Guaidóvi a ujistil ho, že USA ho podpoří, když přebere moc současnému prezidentu Nicolásu Madurovi a odvolá se na ustanovení ústavy země. Tento telefonát spustil tajný plán, který USA vypracovávaly v posledních týdnech, kdy jednaly se svými spojenci a s klíčovými postavami venezuelské opozice.

Představitelé opozice trvali na tom, že potřebují podporu mezinárodního společenství. Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo projednával situaci ve Venezuele se zástupci Brazílie, Kolumbie a jiných zemí.

Brzy poté, co se 23. ledna prohlásil Guaidó za prozatímního prezidenta, Trump prohlásil, že ho uznává jako prozatímního nejvyššího představitele Venezuely, jak mu to slíbil Pence.

Pak uveřejnily analogická prohlášení Kanada, Brazílie, Argentina, Kolumbie, Chile, Peru a další země. Přitom byli někteří američtí úředníci znepokojeni tím, že američtí diplomaté v Caracasu mohou být v nebezpečí.

Poté, co armáda vyjádřila svou podporu Madurovi, ve Washingtonu se snaží pochopit, kolik má stoupenců. „USA věří, že většina řadových vojáků je na straně opozice", uvedl zdroj.

Dříve 26. ledna agentura Associated Press s odvoláním na vlastní zdroje oznámila, že Guaidó navštívil tajně USA a také latinskoamerické země. Ministerstvo zahraničních věcí USA zřídilo speciální úřad — zvláštního zástupce pro Venezuelu.

Stal se jím Elliott Abrams, který byl již dříve usvědčen z toho, že v roce 2002 připravoval v této latinskoamerické zemi státní převrat.Ve středu byly v Caracasu zahájeny masové protesty proti současnému prezidentu Nicolásu Madurovi. Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó se téhož dne prohlásil za úřadujícího prezidenta na období činnosti dočasné vlády.

USA a řada dalších zemí uznaly Guaida a požádaly venezuelského prezidenta Madura, jehož zvolení nepovažují za zákonné, aby nepřipustil násilné jednání vůči opozici.

Maduro prohlásil, že on je ústavní prezident, zatímco předseda opozičního parlamentu je „loutka USA". Kromě toho zrušil diplomatické vztahy s USA a požádal americké diplomaty, aby opustili zemi během 72 hodin.

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo však odmítl respektovat tento požadavek a prohlásil, že Maduro nemá právo přijímat takové rozhodnutí.

Zdroj:  wsj.com