Aktivisté hackerské skupiny Anonymous zveřejnili balík dokumentů, podle nichž britská rozvědka krátce před incidentem v Salisbury najala odborníka pro chemické zbraně Marka Lavericka z vojenské laboratoře v Porton Downu. Podezření ohledně činnosti této laboratoře nejednou vyslovilo Rusko. (Foto:
Jak tvrdí hackeři, tyto soubory patří protiruskému tajnému projektu britské vlády Integrity Initiative, který se aktivně účastnil informační kampaně kolem „kauzy Skripalových", oznámila ruská média.
V dokumentech se uvádí, že ještě několik let před incidentem v Salisbury navrhovali pracovníci tohoto projektu vyhostit ruské diplomaty ze Spojeného království podle příkladu incidentu z roku 1971, kdy vyhostil Londýn více než 100 Rusů. Záminkou k tomu byla zrada zaměstnance obchodní mise SSSR ve Velké Británii Olega Ljalina, který prozradil jména agentů, kteří pracovali pod záštitou. Britové to navrhovali zopakovat, aby byl dán podnět k upevnění obranyschopnosti země.
Kromě toho, že najala britská rozvědka odborníka pro chemické zbraně, stýkali se také její příslušníci s verbířem a se sousedem Sergeje Skripala. Vyplývá to ze zveřejněných dokumentů.
Bývalý britský agent a bývalý pracovník Hlavní rozvědkové správy (GRU) Sergej Skripal a jeho dcera Julie byli otráveni v Salisbury 4. března. Londýn tvrdí, že při atentátu bylo použito nervově paralytické látky A234 typu Novičok, která byla údajně vyvinuta v Rusku.
Na začátku září byla uvedena jména předpokládaných travičů. Moskva všechna obvinění kategoricky zamítá a žádá o nezávislé a veřejné vyšetřování, britské strana však odmítá v této kauze spolupracovat.
Incident v Salisbury se stal pro Londýn záminkou k vypovězení ze Spojeného království 23 ruských diplomatů. Později přijalo analogické rozhodnutí více než dvacet jiných zemí včetně USA. Moskva podnikla odvetné kroky.