Vědci z Harvardského Smithsonova astrofyzikálního střediska (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) zjistili, že živé organismy jsou schopné obývat celou Mléčnou dráhu s pomocí různých kosmických objektů, včetně meteoritů, asteroidů a komet. Píše o tom Science Alert.
Předcházející průzkumy ukázaly, že přemístění živých organismů z planety na planetu uvnitř sluneční soustavy je skutečně možné. V novém bádání je ale ukázáno, že tento proces může probíhat mezi planetárními soustavami uvnitř jedné galaxie, a dokonce mezi blízkými galaxiemi, uvádí Science Alert.
Podle názoru vědců mohou být „přenašeči" života objekty podobné mezihvězdnému asteroidu Oumuamua, kterému se říká „loď návštěvníků". Planetární soustavy, jež obsahují plynové obry, slouží jako gravitační pasti na takové asteroidy.
Soustavy ze dvou nebo tří hvězd jsou schopné zachytit dokonce volně letící planety, které v důsledku kataklyzmatu sestoupily z oběžné dráhy kolem mateřské hvězdy. Podle odhadu jiných astronomů čítá Mléčná dráha asi 100 miliard těchto planet.
Vědci spočítali, kolik skalnatých objektů po celé Mléčné dráze se živými organismy může být vyhozeno z jedné soustavy a dostat se na druhou. Existuje-li život jeden milion let, pak těch mezihvězdných „nositelů" života velikosti Oumuamua může být víc než milion.
Pravděpodobnost této galaktické panspermie je tedy ovlivněna takovými faktory jako velikost objektů, jejich rychlost a délka existence v soustavě. Dokonce v těch nejhorších variantách jsou různé regiony galaxie s to vyměnit si mezi sebou potenciálně obývaná vesmírná tělesa.
Zdroj: sciencealert.com