Bulharský jaderný fyzik, bývalý předseda výboru pro využití jaderné energie k mírovým účelům Georgi Kasčijev prohlásil, že účast Rosatomu v projektu atomové elektrárny Belene „vyvolává znepokojení“. (Foto: Wikimedia)
Podle jeho názoru ruská korporace vytváří zbraň určenou k likvidaci zemí NATO.
„Především vyvíjejí zbraň, <…> jejímž cílem je zničit, zpopelnit své nepřátele, na prvním místě země NATO, vždyť právě ony jsou jejich nepřáteli. Vytvářejí proti nám zbraň a my je zveme ke stavbě jaderné elektrárny,“ prohlásil ve vysílání Bulharského národního rozhlasu (BNR).
Kromě toho Bulharsko není připraveno ke stavbě jaderné elektrárny, domnívá se odborník, jelikož ze všech evropských zemí má Bulharsko nejnižší kompenzaci za jadernou škodu – 100 milionů leva (něco přes 50 milionů eur), zatímco v zemích západní Evropy tvoří 1,5 miliardy eur.
Dříve ministryně energetiky Temenužka Petkovová prohlásila, že k účasti v realizaci projektu podalo přihlášku 13 společností, mezi nimiž je Rosatom, americká General Elektric, francouzská Framatome.
Mezi účastníky soutěže jsou i bulharské společnosti v rámci konsorcií s německými a českými podniky, o svém záměru účastnit se projektu informovala i Severní Makedonie.
Do tří měsíců vytvoří bulharská komise krátký seznam společností, které nakonec budou moci předložit své návrhy.
Rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny bylo přijato už v 80. letech, v roce 2006 vyhrála výběrové řízení na stavbu ruská společnost Atomstrojexport, ale v roce 2012 byl projekt zmrazen.
V prosinci 2016 bulharská strana zaplatila ruské straně 601 milionů eur za už provedené práce v projektu.
V roce 2017 Bulharsko obdrželo zařízení určené ke stavbě a poté odborníci z Bulharské akademie věd připravili referát a došli k závěru, že projekt je nutné obnovit.
Zdroj: bnr.bg