Střela vypálená izraelskou stíhačkou naprosto zničila obytnou budovu na jižním předměstí Bejrútu Chiyah. (Foto: X)

Letecký útok přišel v rámci série útoků na tuto oblast krátce poté, co izraelská armáda vydala varování a příkaz k evakuaci obyvatel budovy i celé oblasti.

Zpravodajové mezinárodních médií věděli, že se úder chystá, a tak se mohli rozmístit poblíž a pořídit záběry zblízka, včetně záběrů rakety letící vzduchem milisekundu před úderem.

Vzhledem k tomu, jak se budova zřítila sama na sebe, až z ní nezbylo nic, mohlo jít o střelu, která rozbíjí bunkry.

V posledních několika dnech bombardovaly bojové letouny IDF místa, o nichž se tvrdí, že jsou zdrojem financování Hizballáhu, včetně bankovních poboček napojených na tuto šíitskou organizaci.

Zasaženy však byly i areály veřejných nemocnic. Izraelská armáda mnohé šokovala prohlášením, že Hizballáh pod napadenými zdravotnickými zařízeními ukrývá peníze nebo zlato.

OSN uvedla, že je „zděšena“ útokem na univerzitní nemocnici Rafíka Harírího:

Šéf OSN pro práva Volker Turk prohlásil, že je „zděšen“ včerejším smrtícím izraelským úderem na nemocnici v jižním Bejrútu, a požadoval „rychlé a důkladné vyšetření“.

„Jsem zděšen izraelským úderem v blízkosti univerzitní nemocnice Rafíka Harírího v hustě obydlené bejrútské čtvrti Jinah, při kterém údajně zahynulo nejméně 18 lidí, včetně čtyř dětí, a 60 dalších bylo zraněno,“ uvedl Turk v prohlášení.

„Základní zásady mezinárodního humanitárního práva týkající se ochrany civilistů musí být respektovány.“

Libanonské ministerstvo zdravotnictví v úterý potvrdilo, že při tomto útoku bylo zabito nejméně 18 lidí, včetně čtyř dětí. Celkem bylo od začátku konfliktu při izraelských útocích zabito téměř 2 500 Libanonců, a to jak civilistů, tak bojovníků.

V severním Izraeli Hizballáh pokračoval v posílání mnoha dronů na klíčové přístavní město Haifa. V celé oblasti se často ozývaly poplašné sirény.

V Gaze se na severu pásma vrátily prudké boje. Hamás vydal prohlášení, v němž vyzývá světové společenství, aby „zastavilo zločin násilného vysídlování, etnických čistek a masakrů“, k nimž dochází na severu Gazy.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken je v současné době v Izraeli, kde se snaží projednat možnost příměří, ale tato vyhlídka se v tuto chvíli zdá být vzdálenější než kdy jindy.

Zdroj: newarab.com