Do Středozemního moře tento týden vplulo operační uskupení letadlové lodě. Kam má přesně namířeno a co je jejím cílem, zatím není známo. (Foto: Twitter)
V oblasti Blízkého východu ovšem Spojené státy nyní nemají žádnou letadlovou loď. Mezitím na hranici s Idlibskou zónou, kterou kontrolují povstalci a teroristé, roste napětí.
Dne 8. března operační uskupení letadlové lodě Dwight D. Eisenhower (IKE) překročilo Gibraltarský průliv a nyní operuje ve vodách Středozemního moře.
Několik dní před tím americké námořnictvo provedlo vojenské cvičení s válečnými loďmi Maroka a americké letectvo si zacvičilo s fregatou italského námořnictva Luigi Rizzo.
Cvičení s marockými silami zahrnovalo simulaci bojů na hladině i protiponorkové operace či interoperabilitu sil.
Za jakým účelem bylo uskupení letadlové lodě do Středozemního moře vysláno, jaké úkoly bude plnit či v jaké oblasti bude přesně působit, americké námořnictvo drží v tajnosti.
„Samozřejmě vám nemohu říci, jaký bude program uskupení letadlové lodě IKE, ale je celkem jasné, že si budeme moci procvičit spoustu věcí (…),“ řekl velitel uskupení letadlové lodi, kontraadmirál Scott Robertson.
Za pozornost ovšem stojí, že v současné době Spojené státy nemají žádnou letadlovou loď v blízkosti Blízkého východu, což nebývá obvyklé. Americký ministr obrany Lloyd Austin dříve oznámil, že administrativa prezidenta Joea Bidena se zabývá přezkumem globálního rozmístění americký sil.
„Víte, rád bych měl letadlovou loď v každém místě na světě,“ řekl 25. února Austin. „Ale to prostě není možné, protože nemáme tolik potřebných zdrojů.“
Nicméně v oblasti Perského zálivu si Spojené státy ponechávají víceúčelovou vrtulníkovou výsadkovou loď Makin Island (LHD-8), která má na palubě i víceúčelové letouny F-35B.