Někdy mám pocit, že psaní pro OffG se v posledních dvou letech dostalo do rozpoznatelného vzorce, který by se dal nejlépe shrnout jako „ignorování (většinou) falešných věcí na předních stránkách a srovnávání skutečných věcí na zadních“. (Foto: Flickr)
Pravidelné připomínání, že bez ohledu na to, koho volíte nebo která strana vyhraje jakou válku, zastřešující agenda je stále tam venku, žere a roste. Jako Blob nebo Věc.
- Cenzura? Všichni víme, že je na nákupním seznamu elity.
- Digitální měny? Ty stále pokračují.
- Digitální identifikace? Rozhodně v plánu.
A my se budeme vracet mluvit o všech z nich bezpochyby do té doby, než se jí více, nebo jsme definitivně zavřít (podle toho, co se stane dříve)
Dnes ale mluvíme o pojídání brouků.
Ale nejen o broucích – také o slizu.
Vlastně o všem, co se akademici a novináři rozhodli seskupit pod souhrnný pojem „alternativní bílkoviny“ v titulcích, jako je tento ze Sky News:
Alternativní bílkoviny se stávají hlavním proudem? Tento nový projekt v hodnotě několika milionů liber doufá, že ano.
Tento článek je reakcí na zahájení nového britského Národního centra pro inovace v oblasti alternativních proteinů (NAPIC), výzkumného projektu za 38 milionů liber, jehož spoluzakladatelem je Imperial College London (proslavená modelováním Covid).
Profesorka Karen Polizziová ze zbrusu nového „Bezosova centra pro udržitelné proteiny“ (ano, ten Bezos) na Imperialu popsala novou iniciativu takto:
Přechod na zdravé a udržitelné zdroje bílkovin je naléhavou celosvětovou výzvou. Národní inovační centrum pro alternativní bílkoviny pomůže tento přechod usnadnit tím, že bude podporovat výzkumné pracovníky a průmysl ve všech částech procesu od návrhu výrobku až po jeho přijetí spotřebiteli. V Imperialu se zaměříme na vývoj ekonomických a udržitelných postupů pro výrobu nově objevených alternativních bílkovin ve velkém měřítku.“
„Alternativní proteiny“, na které se tento výzkum zaměřuje, jsou…
jedlé bílkoviny, které se získávají z jiných zdrojů než z živočišné výroby: z rostlin, jako jsou obiloviny, luštěniny, hlízy a ořechy, z hub, jako jsou houby, z řas, jako jsou mořské řasy, z hmyzu, z bílkovin získaných pomocí laboratorně pěstovaných mikrobiálních buněk nebo fermentací a z laboratorně pěstovaného masa.
Jak jsem řekl: brouci a humus – a také některé rostliny.
V čem přesně spočívá přitažlivost brouků a slizu (a rostlin), pokud jde o vládce?
To je složitá otázka s mnohotvárnou odpovědí.
Jedna moje část si myslí, že se prostě rádi dívají, jak se obyčejní lidé ponižují podle modelu „myslím, že bychom je mohli přimět, aby si čistili jazyk“. Ale to je jen teorie, můžeme ji rozvést jindy.
Mimo sadismus a další psychosociální motivace jsou tu praktické otázky zisku a kontroly. Jak jsme psali v našem nedávném článku o geneticky modifikovaných potravinách, svou roli hrají zákony o duševním vlastnictví.
Vejce je vejce. Hovězí je hovězí. Nemůžete si patentovat krávu nebo kuře a je poměrně obtížné zabránit lidem v chovu vlastních zvířat.
Ale když je vaším produktem několik tisíc lyofilizovaných cvrčků rozemletých na prášek (včetně jejich očí, střev a výkalů), smíchaných s chemickými konzervanty, zahušťovadly a umělými dochucovadly, aby napodobili skutečné maso…
No, to si můžete nechat patentovat.
To je jeden z důvodů, proč se očekává, že trh s jedlým hmyzem vzroste v příštím desetiletí na desetinásobek současné velikosti.
Jednou z těch stále se opakujících náhod je, že oznámení nového výzkumného projektu doprovází propaganda „alternativních bílkovin“.
Minulý týden deník The Guardian uveřejnil lesklý reklamní rozhovor s generálním ředitelem společnosti Meatly, která se zabývá pěstováním masa v laboratořích, v němž tvrdil, že „pěstované maso je bezpečnější, šetrnější a udržitelnější“.
Hned následující den The Guardian (opět) informoval o „nové studii“, která (šokujícím způsobem) zjistila, že „rostlinné alternativy masa jsou ekologičtější a hlavně zdravější“.
Před čtyřmi dny další nová studie zjistila, že bílkoviny získané ze skořápek arašídů lze použít jako doplněk živočišných bílkovin.
Časopis Good Food si myslí, že pojídání moučných červů může vyléčit cukrovku. Lékařské časopisy publikují články „zkoumající zdravotní přínosy alternativních bílkovin“.
MSN přeposílá články z deníku Metro s titulkem: „Přichází laboratorně pěstované maso. Tady je důvod, proč vám možná nezbude nic jiného než ho jíst“.
Yahoo Finance nám sděluje: „Proč je laboratorně pěstované maso výhrou pro britský investiční průmysl“.
A nejde jen o Velkou Británii. Samozřejmě. Nikdy není, stejně jako se ceny nemění jen v jednom Walmartu a jídelní lístek se nemění jen v jednom MacDonaldu. Protože globalismus už je realitou a vaše „národní vláda“ je jen místní pobočkou nadnárodního konglomerátu.
V USA se Kalifornská univerzita chová docela přímočaře:
Dobré jídlo – proč byste měli uvažovat o konzumaci brouků?
Zatímco finská společnost „Solein“, která vyrábí bakteriální placky ze „vzduchu a slunečního světla“, byla FDA „všeobecně uznána za bezpečnou“ (dalším krokem by asi bylo „všeobecně uznání za potravinu“ ).
Další australskou „superpotravinou“ je Hoppa, sáček cvrčků v prášku. Příští měsíc se v Melbourne bude konat konference AltProtein24, která bude propagovat „alternativní bílkoviny“.
Minulý týden Singapur schválil 16 různých druhů hmyzu pro lidskou spotřebu. Singapur také získává vlastní „Centrum pro výzkum udržitelných bílkovin“, opět financované obrovskými dary od Jeffa Bezose.
Stříbrnou stránkou věci je, že navzdory všem těmto snahám existuje velká pravděpodobnost, že to nikdy nebude fungovat. Jeden článek za druhým upozorňuje na problémy „přijetí spotřebiteli“ nebo „nadšení veřejnosti“ či podobné fráze znamenající totéž:
Většina lidí nechce jíst brouky. Proto ta propaganda, předpokládám.
Na závěr chci poukázat na skutečně zábavnou moderní ironii tohoto příběhu.
Stejná média, která vesele propagují skutečnost, že elity chtějí, abychom jedli brouky a sliz:
a zároveň to označují za šílenou „konspirační teorii“:
Jsme doslova ve věku dvojího myšlení.
Ale to nevadí, nic se nám nestane, pokud budeme odmítat jíst brouky… nebo sliz.
Zdroj: off-guardian.org