Britští vojáci se zúčastnili cvičení společně se švédskými a finskými ozbrojenými silami v rámci příprav na vstup těchto dvou severských zemí do vojenské aliance NATO. (Foto: Flickr)

Cvičení Vigilant Knife, které se konalo v severním Finsku od 29. srpna do 2. září, mělo dále posílit interoperabilitu těchto tří ozbrojených sil, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Ministr obrany Spojeného království Ben Wallace uvedl: „V rámci cvičení je třeba provést následující kroky: „Zatímco v Evropě probíhá válka, je důležitější než kdy jindy posilovat naše mezinárodní partnerství. Vítáme žádost Finska a Švédska o vstup do NATO a budeme pokračovat ve společných cvičeních, abychom byli připraveni čelit společným bezpečnostním výzvám.“

„Cvičení Vigilant Knife je neocenitelnou příležitostí pro britský personál, aby rozvíjel své dovednosti a zkušenosti s bojem v chladných klimatických podmínkách, což mu umožní být efektivní na bojišti po boku svých finských a švédských kolegů.“

Cvičení se zúčastnilo přibližně 80 příslušníků britské armády, kteří se vydali z ostrova Santahamina na jihu Finska, kde v rámci bezpečnostní dohody mezi Spojeným královstvím a Finskem absolvují tříměsíční výcvikové nasazení.

Jako rota lehké pěchoty poskytl britský personál cvičení protitankové, odstřelovačské a průzkumné schopnosti a účastnil se především ofenzivních i defenzivních akcí, aby po boku švédské jednotky prověřil připravenost finských sil.

Spojené království podepsalo v květnu se Švédskem a Finskem prohlášení o vzájemném ujištění o bezpečnosti. Obě země jsou rovněž členy Společných expedičních sil pod vedením Spojeného království, koalice deseti zemí, které spolupracují na udržení bezpečnosti severní Evropy.

Třicet spojenců NATO podepsalo 5. července přístupový protokol pro Finsko a Švédsko, který jim umožní vstoupit do aliance, jakmile parlamenty toto rozhodnutí ratifikují, což je nejvýznamnější rozšíření aliance od 90. let 20. století.

Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Kreml odpoví stejným způsobem, pokud budou v obou severských zemích rozmístěny jednotky a infrastruktura NATO.

Finsko má s Ruskem dlouhou pozemní hranici, zatímco Švédsko s ním sdílí námořní hranici. Severské země se po desetiletí bránily vstupu do NATO, dokud ruská invaze na Ukrajinu drasticky nezměnila bezpečnostní situaci v regionu.

Zdroj: theepochtimes.com