Největší evropský daňový skandál v historii se chystá pohltit banky v Londýně – a jen v Německu už má hodnotu 10 miliard liber. (Foto: Flickr)
Mnohamiliardový podvod, který již otřásl Německem, pravděpodobně povede k dalším žalobám na banky a fyzické osoby působící v City.
Takzvaný případ Cum-Ex se týká údajných daňových podvodů s dividendami, které podle odhadů stály jen německé daňové poplatníky téměř 10 miliard liber.
Do případu je zapleteno až 2 000 podezřelých, z nichž mnozí jsou bankéři, makléři a manažeři hedgeových fondů se sídlem v londýnské City. Německé soudy již vynesly více než tucet rozsudků.
Mezi vyšetřované banky patří britská Barclays, Bank of America Merrill Lynch, americká Morgan Stanley, francouzská BNP a japonská Nomura, ale také právní firmy a auditoři.
Epicentrem dlouhotrvajícího přeshraničního vyšetřování je Kolín nad Rýnem, ale sahá mnohem dále – a stále se stupňuje. Významnou událostí je, že dánské úřady minulý týden získaly právo stíhat údajný podvod Cum-Ex ve výši 1,4 miliardy liber v Londýně poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že může být projednáván v Anglii.
Podle odborníků bude mít rozsudek hluboké důsledky pro podobné projednávané případy. ‚Toto rozhodnutí pravděpodobně otevře brány žalobám dalších evropských regulačních orgánů,‘ řekl Prateek Swaika, partner v advokátní kanceláři Boies Schiller Flexner. Dodal, že banky zapojené do případu Cum-Ex byly „nízko visícím ovocem“.
Cum-Ex byla kontroverzní obchodní strategie „double-dipping“, která využívala mezery ve způsobu výběru daně z dividend, takže více investorů mohlo žádat o vrácení daně, která byla zaplacena pouze jednou.
Akcie se půjčovaly těsně před plánovanou výplatou dividend. To znamenalo, že více investorů mohlo žádat o falešné vrácení daně. V Německu byla tato praxe srážení dividend zrušena v roce 2012.
Ulrich Bremer, vrchní státní zástupce v Kolíně nad Rýnem, řekl listu Mail on Sunday, že jeho úřad „vede 120 vyšetřování proti nejméně 1 700 obviněným“. Počet nevyřízených případů je tak velký, že se nedaleko Bonnu staví nová soudní budova za 40 milionů liber určená pro projednávání případů Cum-Ex.
V posledním rozsudku byl bývalý bankéř společnosti Fortis minulý týden odsouzen na tři roky a tři měsíce za svou roli v obchodním skandálu. Němec, který může být identifikován pouze jako Frank H, byl u frankfurtského soudu shledán vinným z odčerpání přibližně 59 milionů liber prostřednictvím pochybných obchodů Cum-Ex.
Nizozemská banka ABN Amro, která převzala část společnosti Fortis, jež obchody prováděla, peníze vrátila daňovým úřadům. Německé úřady dosud získaly zpět celkem asi 2,7 miliardy liber.
Daňoví poplatníci ve Spojeném království nebyli při podvodu Cum-Ex podvedeni, protože dividendy nepodléhají srážkové dani.
Do skandálu však byly zapleteny britské banky.
Barclays zaměstnávala 124 bankéřů, kteří byli později označeni za podezřelé, a podle finančního zpravodajství agentury Bloomberg může obvinění přijít začátkem příštího roku. Banka se k tomu odmítla vyjádřit.
Městský dohled, Financial Conduct Authority, rovněž vyšetřuje firmy a jednotlivce kvůli jednání v Londýně, které mohlo podpořit obchody Cum-Ex uskutečněné v Evropě.
„Nyní se nacházíme ve fázi, kdy začínáme vidět špičku ledovce – a stále více se tato špička zviditelňuje,“ řekl Aziz Rahman, vedoucí partner společnosti Rahman Ravelli, která se specializuje na finanční kriminalitu.
Zdroj: thisismoney.co.uk