Josef Bryks byl opravdový hrdina, jehož jméno mělo zvuk hlavně ve Velké Británii, kde bojoval jako pilot. V komunistickém Československu ho čekal lágr a smrt v uranovém dole
Velká Británie má ve svém filmovém archivu snímek s názvem Srdce v zajetí. Pojednává o československém pilotovi ve službách RAF. Ten jako mnoho jiných statečných mužů po kapitulaci v roce 1939 prchnul při nacistické okupaci ze země, aby mohl bojovat na straně Spojenců. Bryks skončil nejprve v Sýrii v cizinecké legii a poté ve Velké Británii za kniplem stíhacího letounu Hawker Hurriacane.
Odvaha ani schopnosti mu nechyběly, přesto vzlétl jen pětkrát. Při pátém letu, který měl za cíl bombardovat elektrárnu ve Francii, se něco zvrtlo. Němečtí stíhači útočili ze všech stran. Brykse dostal nejlepší stíhač Luftwaffe Adolf Galland. Bryks přežil, byť s popáleninami. Nakrátko se ukryl za pomoci Francouzů, ale po pár dnech padl do rukou Němců. Začala nová kapitola jeho života – neustále na útěku.
Němci ho zavřeli s ostatními piloty do zajateckého tábora. Neustále se pokoušel o útěk. Chtěl odletět v unesené stíhačce Messerschmitt, dvakrát unikal podzemním tunelem, jednou v bečce s močůvkou. Slavný film Velký útěk se Stevem McQeenem pojednává také o něm, protože on se tohoto podniku rovněž účastnil. Podařilo se mu dokonce dostat až do Polska, k odbojářům. Ti se ho pokusili dokonce dostat do Velké Británie, ale vše selhalo, Němci celou akci odhalili a Bryks skončil zase v lágru.
Jenže tentokrát byli Němci důkladní. Následovalo bití a mučení od gestapa, dokonce ho bodli nožem do břicha. Přesto dál utíkal. Dostal se i do Kolditzu, vězení pro nenapravitelné útěkáře. Vydával se za blázna a skončil v blázinci. Neustále měnil jména. Jeho pravou totožnost nacisté dlouho neznali, nakonec jim ji omylem poslali rádiem sami Angličané. Zase ho chytli, znovu však uprchl tunelem. Jeho příběh je fantastický a mohl dopadnout dobře. Přežil totiž válku, dostal Řád britského impéria, v Británii podstoupil několik operací a vrátil se domů.
Co ho tu čekalo, to dnes už víme. Komunisté neměli západní piloty v lásce a na Brykse měli spadeno. Stihl ještě poslat svou rodinu do Anglie, ale jeho čekal soud a komunistický uranový lágr. Odsouzen byl celkem na 30 let. Tvrdě dřel v hlubokých uranových šachtách v Jáchymově. Soud mu zakázal posílat těch pár vydělaných korun rodině. 12. srpna 1957 ve vězeňské nemocnici v Jáchymově dostává infarkt a umírá. Komunistům se ulevilo, už jim nikam neuteče.
Teprve po revoluci si Česká republika na neobyčejného muže vzpomněla. Od Václava Klause byl in memoriam povýšen na brigádního generála a dostal Řád bílého lva. Václav Havel zase poslal osobní dopis jeho manželce Gertrudě. Česká televize o něm natočila dokument. Před třmei lety vyšla o tomto hrdinovi kniha s názvem Na útěku – Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse. Jeho příběh je opravdu neuvěřitelný a ukazuje, že i v českém národě byli za druhé světové války stateční a mimořádně charakterní muži.
Zdroj: es.cz