Británie začne experiment stínění Slunce. „Chemtrails“ se tak stane oficiální

Velká Británie se chystá schválit financování až 50 milionů liber na venkovní experimenty s tlumením slunečního světla v rámci boje proti rychlým změnám klimatu. (Foto: Flickr)
Agentura pro pokročilý výzkum a vynálezy (Aria) oznámí financované projekty během několika týdnů, čímž se Británie stane jedním z největších světových sponzorů geoinženýrského výzkumu.
Profesor Mark Symes, ředitel programu Aria, potvrdil, že půjde o „malé kontrolované venkovní experimenty s konkrétními přístupy“.
Cílem této kontroverzní technologie je odrážet sluneční světlo zpět do vesmíru, což by mohlo dočasně zbrzdit zvyšování globálních teplot, zatímco budou pokračovat snahy o snižování emisí.
Experimenty by mohly zahrnovat vhánění aerosolů do atmosféry nebo zesvětlování mraků, aby odrážely sluneční záření od Země.
Jednou z hlavních oblastí výzkumu jsou metody odrazu slunečního světla (Sunlight Reflection Methods, SRM), které zahrnují vstřikování stratosférického aerosolu, při němž jsou do stratosféry vypouštěny drobné částice.
Dalším možným řešením je Marine Cloud Brightening, při němž by lodě rozprašovaly na oblohu částice mořské soli, které by zvyšovaly odrazivost mraků.
Mezi další nápady patří vysévání cirrových mraků, které by umožnily větší únik tepla do vesmíru, protože tyto mraky ve velkých výškách v současnosti zadržují teplo jako deka.
Společnost Aria zdůraznila, že všechny experimenty budou „bezpečné již od návrhu“ s přísnými požadavky na dobu trvání a vratnost. Vědci zaznamenali důkazy, které tyto přístupy podporují v reálných scénářích.
Prof. Jim Haywood z Exeterské univerzity poznamenal, že emise z lodí „vedou k jasným čarám v mracích nad oceánem“.
Zmínil také sopečnou erupci na Islandu v roce 2014, při níž „se vylilo velké množství oxidu siřičitého“, který „rozjasňuje mraky a ochlazuje planetu“.
Prof. Symes zdůraznil potřebu fyzikálních údajů a řekl: „Jedním z chybějících prvků v této debatě jsou fyzikální data z reálného světa. Modely nám mohou říci pouze tolik.“
Někteří vysoce postavení vědci nedávno označili řízení slunečního záření za „nebezpečné odvádění pozornosti“ od snižování emisí a označili je za „štěkající šílenství“, které se podobá „léčbě rakoviny aspirinem“.
Existují obavy, že by mohlo dojít ke změně srážkových poměrů důležitých pro produkci potravin nebo k jiným nezamýšleným důsledkům.
Vědci se však stále více obávají, že hladina oxidu uhličitého neklesá dostatečně rychle, aby se zabránilo katastrofálnímu oteplování.
Hrozící hrozba klimatických zlomů, jako je zhroucení životně důležitých oceánských proudů nebo obřích ledových příkrovů, vedla ke zvýšenému zájmu o tyto přístupy.
Dr. Sebastian Eastham z Imperial College London upozornil, že síra v leteckém palivu již způsobuje „malý ochlazovací efekt“, když je vypouštěna do stratosféry.
„To poukazuje na skutečnost, že teoreticky je možné (ochlazovat planetu) pomocí současných technologií, ale je zde mnoho praktických otázek, které by bylo třeba zodpovědět,“ řekl.
Odborníci se domnívají, že úspěšné experimenty by mohly být rozšířeny a realizovány během deseti let.
Vedle venkovních pokusů bude Aria financovat modelovací studie, vnitřní testy, monitorování klimatu a výzkum postojů veřejnosti ke geoinženýrství.
V současné době neexistuje žádná mezinárodní dohoda, která by upravovala rozsáhlé geoinženýrské programy, a odborníci vyzývají k moratoriu na jejich zavádění.
Zdroj: gbnews.com