Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell se dostal pod palbu kritiky za to, že ve svém nedávném projevu v Belgii prohlásil, že „Evropa je zahrada“, zatímco okolní svět je „džungle“. (Foto: Twitter)
Množí se výzvy, aby toto přirovnání odvolal a omluvil se za projev, který měl podle mnohých rasistický a imperialistický podtext. Mluvil k publiku složenému z členů svého diplomatického sboru.
Ah those wonderful European values of racism and white supremacy on full display here. pic.twitter.com/Okaw16P7zZ
— Polly Pallister-Wilkins (@PollyWilkins) October 15, 2022
Ach ty úžasné evropské hodnoty rasismu a nadřazenosti bílé rasy, které se zde naplno projevují. pic.twitter.com/Okaw16P7zZ
– Polly Pallister-Wilkins (@PollyWilkins) 15. října 2022
„Evropa je zahrada,“ řekl Borrell v rámci širšího tématu budování spojenectví s cílem vyhnout se konfliktům a napětí s vnějšími národy. „Většina zbytku světa je džungle a džungle by mohla vniknout do zahrady,“ dodal.
V projevu strávil hodně času zkoumáním této analogie „zahrada/džungle“. „Evropa je zahrada. My jsme vybudovali zahradu. Všechno funguje. Je to nejlepší kombinace politické svobody, hospodářské prosperity a sociální soudržnosti, jakou lidstvo dokázalo vybudovat – tyto tři věci dohromady,“ měl říci.
Nabídl obraz, který mnohé zejména mimo Evropu pohoršil, a pokračoval:
„Zbytek světa [není] zrovna zahrada. Většina zbytku světa je džungle a džungle by mohla vniknout do zahrady. Zahradníci by se o ni měli starat, ale nebudou zahradu chránit stavěním zdí. Pěkná malá zahrada obehnaná vysokými zdmi, aby se zabránilo vniknutí džungle, nebude řešením. Džungle má totiž silnou schopnost růstu a zeď nikdy nebude dost vysoká na to, aby zahradu ochránila.
„Zahradníci musí jít do džungle. Evropané se musí mnohem více angažovat ve vztahu ke zbytku světa. Jinak nás zbytek světa napadne, a to různými způsoby a prostředky.“
Tyto poznámky se zdály být podobné starověkému a středověkému rozlišování mezi „civilizací“ impéria a „barbarskými“ zeměmi mimo tyto politické a kulturní hranice.
Paní @vonderLeyen,
Jsem zděšen, že @EU_Commission jmenovala vysokým představitelem pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku @EU_EEAS takového @JosepBorrellF! Rád bych si myslel, že imperialismus je již minulostí a rasismus není hodnotou EU fosters.@EUinArabicpic.twitter.com/AboJcrHH59.
– Nasser H. Al-Shaikh (@NAlShaikh) 16. října 2022
Madam @vonderLeyen,
— Nasser H. Al-Shaikh (@NAlShaikh) October 16, 2022
I’m appalled that @EU_Commission appointed a High Representative for Foreign Affairs & Security Policy @EU_EEAS like @JosepBorrellF! I’d like to think imperialism is something of the past & racism isn’t a value EU fosters.@EUinArabicpic.twitter.com/AboJcrHH59
Na Borrella se za jeho výroky rychle sesypala kritika řady dalších diplomatů i mimovládních představitelů, včetně v neděli velmi vlivného generálního ředitele dubajského ministerstva financí Nassera Bin Hassana Al-Shaikha, který označil předvedený „imperialismus“ a „rasismus“.
Také ruské ministerstvo zahraničí se ohradilo a jeho mluvčí Maria Zacharovová prohlásila: „Zahradu“ vybudovala Evropa kvůli barbarskému přístupu k drancování „džungle“. Někteří diplomaté, včetně bývalého úředníka OSN, také přirovnali tato prohlášení k motivům slavného románu Josepha Conrada Srdce temnoty o evropské brutalitě a devastaci během kolonialismu v Africe.
* * *