V blízké budoucnosti musíme být připraveni na vážné změny klimatu, tvrdí slovenský klimatolog Jozef Pecho v relaci KRIŽOVATKY s Mariánem Balázsem. Tyto změny se týkají i evropského území včetně Slovenska.
„Lidé na Slovensku mají dlouhodobě pocit, že jsme zde v jakési bublince, ve které se nic neděje, a že všechny ty globální klimatické změny jako například v Arktidě, Antarktidě nebo ve Spojených státech se dějí daleko od nich," říká Pecho.
Problémy klimatické povahy na planetě začaly v polovině minulého století a v devadesátých letech se projevily i na Slovensku. Tyto změny se týkají především rostoucí teploty a zvýšení počtu srážek.
„V podstatě 20-25 let zde máme reálné důsledky v těch klimatických datech. A těch posledních 10 let už reálně pociťujeme i ty dopady, které vytvářejí nové klimatické podmínky," uvádí odborník.
Podle Pecha území střední a západní Evropy má stejné podnebí jako středomořská krajina, kde jsou jen studenější zima a dlouhé léto.
„Mizení čtyř ročních období souvisí s tím, že naše klima začíná mít velmi podobné rysy jako má klima ve Středomoří. Samozřejmě nelze říci, že by již v druhé polovině 21. století jsme měli jen středomořský typ podnebí," říká klimatolog a dodává, že prvních příznaků změny podnebí si bylo možné všimnout v roce 2015, když Slovensko zažilo extrémní tepla a sucho.
Pecho se nepouští do předpovědi, jaké bude léto 2018, ale říká, že bude „nadnormálně teplé".
Také upozornil, že v poslední době se staly v Německu častějšími bouře letního charakteru a tornáda.
„Pokud takových situací budeme v budoucnu registrovat více, tak právě i ty fenomény, které jsou spojeny s letními projevy počasí, se budou vyskytovat častěji," řekl odborník.
Zdroj: dobrenoviny.sk