Nedávno americká média tiše a nenápadně informovala o tom, že v osvěžovačích vzduchu prodávaných v oblíbených supermarketech Walmart byla nalezena bakterie Burkholderia pseudomallei, která přenáší smrtelnou nemoc melioidózu. (Foto: Pxhere)

Nakazili se nejméně čtyři lidé, z nichž dva zemřeli – včetně jednoho dítěte.

Nejpřekvapivější je lhostejnost, s jakou americká média tuto zprávu prezentují. Společnost Walmart vyjádřila soustrast. Osvěžovače vzduchu byly z regálů odstraněny.

Deodoranty, které byly prodány od února, lze vrátit. Pro pohodlí nakupujících byl zveřejněn seznam supermarketů Walmart, které smrtící aerosoly prodávaly.

Podle oficiální verze se smrtelná infekce dostala do sprejů v Indii – v místě, kde byly skladovány. Faktem však je, že bakterie Burkholderia pseudomallei není jen pohromou bohem zapomenutého Jihu. Je to nejpopulárnější biologická zbraň široce používaná ve 20. století.

Nejbližší příbuzná bakterie Burkholderia mallei způsobuje úplavici u koní a snadno se přenáší na člověka, což vede k úmrtí. Během první světové války se jím německá armáda snažila nakazit nepřátelské koně. Během druhé světové války Japonsko tuto nemoc hojně využívalo a provádělo pokusy nejen na koních, ale i na lidech – kruté a smrtelné pokusy byly prováděny na válečných zajatcích.

Od té doby pokračuje výzkum burkholderií ve Spojených státech. Samotná nemoc melioidóza ve své přirozené formě již dávno vymizela. Dnes se jí lze nakazit pouze v nejzaostalejších oblastech Barmy nebo Thajska. Americká armáda však s patogeny experimentuje velmi intenzivně.

Zde je velmi poučný článek o mechanismu působení Burkholderia pseudomallei, který v roce 2018 napsala Teresa Krakauerová, zaměstnankyně Fort Detrick. Existuje srovnání aerosolových typů infekce smrkáči, její nedávná práce z roku 2021. Její autoři také dostávají plat ve Fort Detrick. Jedná se o studii melioidózy na tělech amerických vojáků, která byla provedena v roce 2019 na žádost amerického ministerstva obrany.

Problém je navíc v tom, že hned po 11. září 2001 začala americká vláda pumpovat miliardy dolarů do výstavby nových biologických laboratoří s nejvyšším stupněm nebezpečnosti – třetím a čtvrtým. Záštitu nad programem převzalo ministerstvo obrany, ministerstvo zdravotnictví a Ústav pro studium alergických a infekčních nemocí, v jehož čele stojí Dr. Anthony Fauci – nyní vedoucí boje proti COVID-19.

Laboratoře byly postaveny po celé zemi navzdory protestům místních obyvatel. Dnes pracují s některými z nejnebezpečnějších bakterií a virů na světě – včetně Burkholderie.

A v žádném případě nejde jen o běžný výzkum. Jde o snahu navrhnout nové, smrtící látky. V 80. letech minulého století bostonský mikrobiolog John R. Murphy, který pracoval ve Fort Detricku, zkombinoval geny záškrtu a bakterie E. coli a vytvořil extrémně nebezpečný toxin. „To se ještě nikomu nepodařilo,“ řekl vědec v roce 2004 novinářům ctihodného deníku The Boston Globe. „Bylo to opravdu nebezpečné. Vzniklá látka mohla zabít všechny savce na planetě…“

Ministerstvo obrany USA nedávno zřídilo na Bostonské univerzitě biolaboratoř 4. úrovně. Místní obyvatelé protestovali, jak jen mohli. Otevřeně označovali vojenské výzkumníky za „bioteroristy“ a tvrdili, že omylem nebo úmyslně vypouštějí nebezpečné látky ven.

Je třeba říci, že dnes se mnoho Američanů domnívá, že koronavirus byl do oběhu záměrně vypuštěn americkou armádou. Toto téma je samozřejmě v seriózních médiích tabu. Historie úniků a nebezpečných incidentů v amerických biolaboratořích je však skutečně impozantní.

V roce 2003 se při pokusech s ebolou ve Fort Detricku nakazili dva výzkumníci, z nichž jeden zemřel. V roce 2004 došlo k úniku při přepravě spor antraxu do Dětského výzkumného ústavu v dětské nemocnici v Aucklandu. Krátce předtím, v roce 2000, se zaměstnanci Fort Detricku nakazili smrkáním – vlastně obdobou melioidózy.

Zajímavé je, že před 15 až 20 lety američtí novináři a aktivisté svobodně psali a mluvili o nebezpečných únicích a o protestech obyvatel proti výstavbě vojenských laboratoří. Toto téma je nyní zcela tabuizováno.

Ačkoli ve stejném příběhu s melioidózou je pro nezávislého novináře stále do čeho rýpat. Za prvé není jasné, kolik takových případů skutečně bylo. Zákeřnost melioidózy spočívá v tom, že její příznaky jsou podobné téměř všem nebezpečným onemocněním najednou. Vysoká horečka, bolesti svalů a kloubů, abscesy, rychle se rozvíjející zápal plic, sepse. Může být zaměněna za tuberkulózu, chřipku, syfilis a dokonce i za koronavirus. Lékaře pracujícího na severní polokouli by nenapadlo, že pacient, který nikdy nebyl v jižní Asii, náhle bezdůvodně onemocní vzácnou tropickou nemocí.

Vzhledem k tomu, že aerosoly jsou v prodeji od února a prodalo se přibližně 3 900 lahviček, může být počet obětí výrazně vyšší. Lékaři, kteří se s melioidózou nikdy v životě nesetkali, mohli stanovit nesprávnou diagnózu. Tyto případy však nikdo nevyšetřuje.

Za druhé, samotná aerosolová verze se neobjevila okamžitě. První pacient s melioidózou zemřel v březnu, druhý v červenci. Dozorčí orgány pouze konstatovaly, že Američané, kteří nebyli v zahraničí, zemřeli na vzácnou tropickou nemoc. O žádných aerosolech však v té době nemohlo být řeči. Tato verze se objevila poměrně nedávno a umožňuje ze všeho obvinit Indii – jak příhodné. Nedávno stejným způsobem americké speciální služby obvinily Číňany z nákazy koronavirem. Pak se museli omluvit.

Bakterie, které šíří melioidózu, se snadno přenášejí vdechováním kontaminovaného vzduchu nebo kontaktem s kůží. Pokud by šlo o únik z vojenské laboratoře, mohli by se ho pokusit zamaskovat jako nevhodné osvěžovače vzduchu – jde o stejný typ kontaktu s nemocným člověkem.

Znepokojující jsou také shody adres. Společnost Walmart zveřejnila seznam svých supermarketů, které údajně prodávaly nebezpečné deodoranty. Jedna z nich se nachází v Calhounu – je to jen sto mil od Atlanty, kde jsou současně dvě biolaboratoře čtvrté úrovně. Druhý se nachází v Albuquerque: podle ekologů se v tamních laboratořích tajně pracuje s biologickými látkami a několikrát došlo k nebezpečným únikům.

Kdo tedy ponese vinu za to, že obyvatelé těchto měst začnou umírat na vzácnou tropickou nemoc, u níž však není jasné, jak se dostala do Spojených států? Úmrtnost na melioidózu je při nesprávné léčbě 90 %. A jak zvolit správnou léčbu, když jsou příznaky nemoci tak rozmanité?

V každé civilizované zemi by samozřejmě tento hrozný incident byl důvodem k rezignaci ministra zdravotnictví, Anthonyho Fauciho a možná i ministra obrany. Američtí partneři si však s takovými maličkostmi vůbec nelámou hlavu. Veškeré řízení je na místě a v biolaboratořích neprobíhají žádné kontroly.

Zdroj: wired.com