„Bílé přilby“ 40 minut neléčily malého syrského chlapce, jehož fotky se během bombardování Aleppa rozšířily po celém světě, uvedl anglikánský kněz Andrew Ashdown, napsaly The Times.
Podle něj i přes krajní rozčílení jeho otce, představitelé této organizace celou dobu snímali jen dítě, které bylo v šoku, a nechali ho v šoku, pokrytého prachem a krví, aby následně využili tyto snímky k propagandě proti vládě Bašára Asada.
Jak noviny poznamenaly, Ashdown, který byl kvůli častým návštěvám Sýrie kritizován za údajně ústupčlivou politiku vůči syrské vládě, řekl, že „Bílé přilby“, financované britskou vládou a dokonce byly nominovány na Nobelovu cenu za mír, jsou povstaleckými bojovníky.
Andrew Ashdown obvinil Západ, že sponzoruje džihádisty. Rovněž představil veřejnosti fotografii pětiletého syrského chlapce Omrana Dakniše, kterého právě vytáhli z trosek budovy, která byla zničena leteckými údery na oblasti kontrolované povstalci v Aleppu. Tato fotografie se stala jedním z nejznámějších obrazů syrské války, uvedl článek.
Potom kněz ukázal další snímek. Na fotografii Ashdown stojí vedle tohoto syrského chlapce.
„Je to malinký chlapec, jehož snímky se staly populární a používaly se jako propaganda proti syrskému režimu," poznamenal kněz k fotografii.
Jak Ashdown objasnil, „Bílé přilby" natočily Omrana Dakniše okamžitě po smrti jeho bratra. Chlapec byl podle kněze „zraněn, pokrytý prachem a byl v šoku".
„Vzaly ho „Bílé přilby“ a umístily do zadní části sanitky a on musel sedět bez léčby po dobu 40 minut, dokud si ho nevyfotografovaly. Chlapcův otec zuřil, ale nemohl zasáhnout, protože to byli ozbrojenci. „Bílé přilby" jsou povstalci. Později mezinárodní média nabízela jeho otci tisíce dolarů, aby řekl, že je proti syrské vládě. Rodina nikdy nepodporovala povstalce a odmítla tyto peníze přijmout," řekl Ashdown.
Řekl rovněž, že se mu podařilo navštívit vedení „Bílých přileb“ – organizaci, na jejíž podporu britští daňoví poplatníci zaplatili desítky milionů dolarů.
„Sousedí s bývalým ústředím skupiny Džabhad an-Nusra, která je pobočkou teroristické organizace Al-Káida. Nedaleko se nachází budova bývalé školy, pokrytá islamistickými graffiti. Stanovují přísná pravidla, která je třeba dodržovat. A v pozadí je to, co zbylo ze dvou britských sanitek, které byly součástí charitativní pomoci za miliony dolarů zaslaných džihádistickým skupinám a organizacím v Sýrii výhradně britskými charitativními organizacemi a britskou vládou,“ řekl Ashdown.
Jak připomínají The Times, zástupce britské vlády již dříve chválil akce „Bílých přileb“ a řekl: „Všechny naše programy jsou pečlivě navrženy a pečlivě sledované, aby bylo zajištěno, že nemají žádný přínos pro extremisty.“
Zdroj: thetimes.co.uk, pz.cz