Podle nové zprávy může federální úřad zakázat plynové sporáky kvůli obavám z uvolňování škodlivin, které mohou způsobovat zdravotní a dýchací problémy. (Foto: Flickr)
Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků se chystá někdy v zimě otevřít veřejné připomínky k nebezpečí plynových sporáků. Komise by mohla stanovit normy pro emise z plynových sporáků, nebo se dokonce pokusit zakázat výrobu či dovoz těchto spotřebičů, řekl komisař Richard Trumka Jr. agentuře Bloomberg News.
„Jedná se o skryté nebezpečí,“ řekl Trumka. „Na stole je každá možnost. Výrobky, které nelze učinit bezpečnými, lze zakázat.“
Kamna, která se používají asi ve 40 % domácností v USA, vypouštějí znečišťující látky včetně oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého a jemných prachových částic v množství, které EPA a Světová zdravotnická organizace považují za nebezpečné. Tyto emise jsou spojovány s nemocemi, kardiovaskulárními problémy, rakovinou a dalšími zdravotními potížemi. Podle recenzovaného výzkumu zveřejněného minulý měsíc v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health je více než 12 % současných případů dětského astmatu spojeno s používáním plynových kamen.
Senátor Cory Booker (D., N. J.) a zástupce Don Beyer (D., Va.) minulý měsíc napsali agentuře dopis, v němž ji vyzvali, aby se tímto problémem zabývala, a škodlivé emise označili za „kumulativní zátěž“ pro černošské, latinskoamerické a nízkopříjmové domácnosti.
Bidenova administrativa zvažuje povinnou karanténu pro Američany vracející se ze zahraničí
Lékařská studie Covid: Přírodní imunita je stejně účinná jako vakcíny
NFL otřesena pádem Damara Hamlina
Sdružení výrobců domácích spotřebičů však tvrdí, že při vaření vznikají škodlivé emise bez ohledu na druh použitého sporáku.
„Ve skutečnosti by se mělo diskutovat spíše o větrání než o zákazu jednoho konkrétního typu technologie,“ řekla agentuře Bloomberg Jill Notiniová, viceprezidentka asociace. „Zákaz jednoho typu spotřebiče na vaření nevyřeší obavy týkající se celkové kvality ovzduší v místnostech. Možná budeme potřebovat změnu chování, možná budeme potřebovat, aby [lidé] při vaření zapínali digestoře.“
Podobně se proti zákazu vyslovila i Americká plynárenská asociace.
„Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků a EPA ve své technické nebo veřejné informační literatuře, pokynech nebo požadavcích neprezentují plynové sporáky jako významný zdroj nepříznivé kvality ovzduší nebo zdravotního rizika,“ uvedla prezidentka skupiny Karen Harbertová.
„Nejpraktičtějším a nejrealističtějším způsobem, jak dosáhnout udržitelné budoucnosti, v níž je energie čistá a zároveň bezpečná, spolehlivá a cenově dostupná, je zajistit, aby zahrnovala zemní plyn a infrastrukturu, která jej přepravuje.“
Zdroj: nationalreview.com