Ruský prezident Vladimir Putin dnes, 30. prosince, mluvil se svým americkým protějškem Joe Bidenem. Rozhovor začal, když bylo ve Washingtonu 15:35 a v Moskvě 23:35 (21:35 SEČ) a trval 50 minut. (Foto: Flickr)

Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov uvedl, že jednání mezi Putinem a Bidenem vytváří dobré pozadí pro jednání v Ženevě.

Jednání mezi RF a USA znamenají, že obě strany budou brát v úvahu své zájmy, nejdůležitější jsou ale záruky bezpečnosti. Podle Ušakova by jednání mezi USA a Ruskem neměly přerůst do prázdných slov. Moskva neočekává jen proces jednání, ale výsledky.Ušakov uvedl, že prezident USA je připraven pokračovat v dialogu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Zdá se mi, že ve Washingtonu chápou obavy Ruska, ačkoliv i Washington má své obavy, ale prezident Biden je připraven pokračovat v dialogu s prezidentem Putinem, a zejména na tomto se dohodli naši lídři, že dialog bude pokračovat. Kromě toho prezidenti, jak jsem už řekl, nejen že budou pokračovat v dialogu, ale budou podporovat jednání, která budou vést naše odpovídající meziresortní skupiny v Ženevě,“ uvedl Ušakov pro novináře.Putin shrnul Bidenovi základní principy, které obsahovaly dřívější dokumenty ohledně záruk bezpečnosti.

Biden dal jasně najevo, že USA nemají v úmyslu nasadit na Ukrajině úderné útočné zbraně.

„Biden jasně prohlásil, že Spojené státy nemají v úmyslu nasazovat útočné úderné zbraně na Ukrajině,“ vysvětlil Ušakov.

Putin řekl Bidenovi, že Rusko se v otázkách zajištění své bezpečnosti bude chovat tak, jak by se chovaly Spojené státy.

Biden varoval Putina před sankcemi, Putin odpověděl, že v tomto případě by mohlo následovat přerušení vztahů.

„On zmínil takzvané rozsáhlé sankce, o kterých mnozí mluví na Západu. Toto téma bylo projednáno během minulého rozhovoru 7. prosince. Na to náš prezident dal jasnou odpověď, že to byla velká chyba, která by přirozeně mohla způsobit úplné přerušení vztahů,“ dodal prezidentův poradce.

Podle Ušakova, by úspěch jednání ohledně záruk bezpečnosti mohl vést k normalizaci bilaterálních vztahů Ruska a USA.

„Byla zdůrazněna myšlenka, že když jednání ohledně bezpečnostních záruk budou úspěšná, bude to přirozeně vést k určité normalizaci, a možná také k celkovému zlepšení bilaterálních vztahů,“ uvedl poradce ruského prezidenta.

Zdroj: bbc.com