Měsíc po bezprecedentním cvičení ostré střelby, které Čína uspořádala v přímé reakci na návštěvu Nancy Pelosiové v Tchaj-peji, se Bidenova administrativa chystá zvýšit prodej zbraní Tchaj-wanu s čísly, která naznačují výši pomoci Ukrajině. (Foto: Shutterstock / ilustrační)
„Bidenova administrativa plánuje formálně požádat Kongres o schválení prodeje zbraní Tchaj-wanu v odhadované hodnotě 1,1 miliardy dolarů, který zahrnuje 60 protilodních raket a 100 raket vzduch-vzduch, podle tří zdrojů přímo obeznámených s balíčkem,“ uvádí Politico.
Balíček, který bude brzy navržen, je prý zatím v počáteční fázi, ale očekává se, že jej podepíší jak Bílý dům, tak i bipartajní lídři senátního výboru pro zahraniční vztahy a zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů.
Nová naléhavá potřeba vyslat na Tchaj-wan modernější zbraně, u nichž budou USA nepochybně zdůrazňovat, že mají obranný charakter, je vyvolána obavami, že Peking pouze zkrátil časový rámec pro sjednocení Tchaj-wanu, a to i v návaznosti na srpen, kdy Tchaj-wan navštívily neméně než čtyři samostatné delegace Kongresu.
Podle serveru Politico má zbrojní balíček v hodnotě přes 1 miliardu dolarů zahrnovat „60 raket AGM-84L Harpoon Block II za 355 milionů dolarů, 100 taktických raket vzduch-vzduch AIM-9X Block II Sidewinder za 85,6 milionu dolarů a 655,4 milionu dolarů na prodloužení smlouvy o přehledovém radaru, uvedli lidé. Střely Sidewinder budou vyzbrojovat tchajpejské stíhačky F-16 vyráběné v USA.“
Bidenova administrativa již prosadila tři velké balíčky prodeje zbraní Tchaj-wanu a pokračuje tak v trendu zvyšování zbrojních dodávek, který nastartoval Trump.
Čína pokračuje ve vysílání bojových letounů, které narušují vzdušný prostor samosprávného ostrova, a udržuje trvalou přítomnost v Tchajwanském průlivu, rovněž po nedělním vyslání dvojice válečných lodí americkým námořnictvem do průlivu poprvé od Pelosiho cesty.
„Jednotky velitelství (Východního) divadla jsou v nejvyšší pohotovosti a připraveny kdykoli zmařit jakoukoli provokaci,“ uvedl mluvčí velitelství Východního divadla Lidově osvobozenecké armády v reakci na průjezd křižníků s řízenými střelami USS Antietam a USS Chancellorsville spornými vodami.
Sedmá flotila však ujišťovala: „Tyto lodě (proplouvají) koridorem v průlivu, který je mimo teritoriální moře jakéhokoli pobřežního státu. Průjezd lodí Tchajwanským průlivem je důkazem závazku Spojených států ke svobodnému a otevřenému Indopacifiku. Armáda Spojených států létá, pluje a operuje všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje,“ uvádí se v oficiálním prohlášení.
Zdroj: politico.com