Pandemie koronavirů, rasové nepokoje, nárůst kriminality, bezdomovci útočící na cestující v metru – to vše nutí mnoho Newyorčanů jít do dříve nemyslitelného – opustit město. (Foto: Pixabay)

Podle dánského deníku Berlingske bylo jedno z nejznámějších měst na světě se ocitlo na pokraji smrti a dokonce i ti nejfanatičtější Newyorčané začali volat dopravním společnostem k odjezdu z něj.

Série katastrofických událostí srazila nejslavnější město New York na světě na kolena. Podle Berlingske tlačí pandemie koronavirů, rasově motivované nepokoje, nárůst kriminality, bezdomovci útočící na cestující v metru a masturbující v ulicích lidi k dříve nemyslitelnému kroku – k odjezdu.

Jen před několika měsíci byl Dennis Trotta přesvědčen, že New York bude jeho městem po zbytek jeho života. Každé ráno opustil svůj byt v Brooklynu, šťastně se vydal metrem a šel do práce, do kosmetického salonu Pierre Michelle v centru Manhattanu. Ale brzy, jedna po druhé, se do města vrhly strasti a každá zanechal obrovskou stopu v životě nejmocnější metropole na světě. Nejprve pandemie koronaviru změnila New York na epicentrum nemoci. A pak atentát na George Floyda vyvolal rasově motivované protesty v celostátním měřítku, které vyústily v nejbouřlivější a nejnásilnější akce poslední doby. Celé obvody „Velkého jablka“ byly zpustošeny, vypleněny a rozčarovány. Od té doby kriminalita rostla tak rychle, jak klesala kvalita života Newyorčanů.

„Když procházím centrem Manhattanu, cítím se jako v katastrofickém filmu. Cítím se jako Will Smith z „Já, legenda“, kde je jediným přeživším. Nikdo jiný nechodí pracovat do obchodních center, turisté nejsou viditelní, v mém salonu nejsou žádní klienti. Prostě město duchů,“ říká deníku Dennis Trotta.

Poté, co prožil všech 47 let svého života v New Yorku, se rozhodl pro nemyslitelné: odjíždí jako stovky tisíc dalších Newyorčanů.

„Město se změnilo natolik, že být tady se stalo nesnesitelným. Obytné čtvrti, včetně Brooklynu, se vrátily k životu, ale mnoho čtvrtí na Manhattanu již není to, co bývalo. Už večer nevycházím a pokud je to možné, vyhýbám se metru, které je plné bezdomovců a duševně nemocných lidí. Jízdní kola jsou nyní mimo dosah, protože na nich začalo jezdit příliš mnoho lidí, aby se vyhnuli používání veřejné dopravy. Město má atmosféru dystopie, stejně jako v 70. letech,“ poukazuje muž.

Obyvatelé New Yorku bez váhání odmítají bydlení, které bylo před několika měsíci považováno za téměř nejlepší na světě. Neexistují žádné přesné údaje o počtu lidí, kteří odjíždějí, ale odhady naznačují, že jen od března do května odmítlo téměř půl milionu lidí nádherné městské panorama. Lidé nyní odjíždějí a dokonce i ti nejfanatičtější Newyorčané začali kvůli tomuto kroku volat dopravní společnosti.

Bohatí lidé se trvale přestěhovali do letních rezidencí v Hamptonu, Connecticutu nebo na severu státu, opouštějí byty, jejichž cena na problémovém trhu s nemovitostmi v Manhattanu neustále klesá. Ti, kteří neměli takové vynikající příjmy, ukončili své pronájmy a okamžitě si uvědomili, že ve Spojených státech existují místa, kde je možné si pronajmout byty a levněji, s nižšími daněmi a bezpečnějším prostředím.

Dennis Trotta novinářům řekl, že bude pracovat jako kadeřník v Palm Beach na Floridě a že nebyl jediným, kdo si vybral toto město. Realitní kanceláře Sunshine State hlásí rekordní počet návštěvníků z New Yorku.

„Nikdy jsem se o politiku nezajímal, ale teď je politika všude. Je mi zle z tohoto levicového šílenství tady ve městě,“ vysvětluje Dennis Trotta, který je přesvědčen, že liberální správa oslabila město zaplavením bezdomovci a demotivovala občany tím, že dovolila demonstrovat tisícům určitých lidí, ale upřela ostatním, aby chodili do restaurací a tělocvičen.

„Nebyla to náhoda, že jsem se přestěhoval do města ovládaného republikánem. Doufejme, že zde bude více pořádku. Přijedu jen na návštěvu. Tentokrát jsem s New Yorkem skončil,“ dodal Trotta.

Zdroj: pz.czberlingske.dk