Německá spolková země Berlín pozastavuje používání vakcíny společnosti AstraZeneca po nových případech trombózy u pacientů. (Foto: Wikimedia)
Jak v úterý uvedla mluvčí městského Senátu, opatření se týká občanů mladších 60 let. Informovala o tom agentura DPA.
„Rozhodli jsme se, že nebudeme očkovat lidi mladší 60 let, bez ohledu na pohlaví, vakcínou AstraZeneca. Je to preventivní opatření,“ řekla berlínská senátorka za zdravotnictví Dilek Kalayci na tiskové konferenci.
Německý regulátor vakcín, Paul Ehrlich Institute (PEI), uvedl, že zaznamenal 31 případů vzácné krevní sraženiny v mozku poté, co byli lidé očkováni proti covidu-19 pomocí vakcíny AstraZeneca. Devět z těchto případů mělo za následek smrt, dodali v PEI.
Podle institutu jsou registrované případy spojeny s trombózou sinusových žil, u 19 z nich lékaři zaznamenali nedostatek krevních destiček nebo trombocytopenii. Všechny případy kromě dvou se týkaly žen ve věku 20–63 let, dvěma mužům bylo 36 a 57 let.
V rámci samostatného vývoje dvě z berlínských státních nemocničních skupin Charite a Vivantes zastavily podávání vakcíny AstraZeneca proti covidu-19 ženám mladším 55 let, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Tagesspiegel.
„Tento krok byl z pohledu Charité nezbytný, neboť se mezitím v Německu vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy,“ vysvětlila postup berlínské kliniky její mluvčí Manuela Zinglová.
K vysazení AstraZenecy vyzvala i většina univerzitních nemocnic v Severním Porýní-Vestfálsku, kde očkování žen mladších 55 let již v pondělí přerušil okres Euskirchen.
„Co kliniky Charité a Vivantes udělaly, preventivně také beru. V takových dobách nelze být příliš opatrný. <…> Ti, kteří již byli očkováni a kteří neměli vedlejší účinky, a my jsme neměli tragické případy, mají vynikající imunitní ochranu, vakcína je stále dobrá. Ale když se objeví nová data, musíte počkat, až budou analyzována,“ dodala Kalayci.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dříve oznámila, že vyšetřuje případy pacientů, kteří dostali vakcínu ze stejné šarže vakcíny AstraZeneca v několika zemích EU a kteří později měli tromboembolické komplikace. Řada evropských zemí, včetně Rakouska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Dánska, Bulharska, Norska, Islandu, Slovinska, Kypru, Itálie, Francie, Německa a Španělska používání vakcíny AstraZeneca pozastavila. EMA později doporučila pokračovat v užívání této látky, poté řada zemí obnovila očkování.
Zdroj: snews.com