Čína ve čtvrtek zahájila nejnovější kolo válečných cvičení zaměřených na obklíčení a nátlak na Tchaj-wan v návaznosti na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na samosprávném ostrově tento týden, den poté, co odletěla a pokračovala ve svém asijském turné do Jižní Koreje. (Foto: Twitter)
Podle čínského deníku People’s Daily to zahrnovalo vyslání „stovek“ stíhaček velením PLA, aby vstoupily do vzdušného prostoru u severního, jihozápadního a jihovýchodního vzdušného prostoru ostrova, a to v okamžiku, kdy jsou tchajwanské obranné síly ve stavu zvýšené pohotovosti. Ve středu bylo hlášeno, že přibližně půl tuctu stíhaček narušilo „střední linii“ oddělující Tchajwanskou úžinu. Peking v podstatě slibuje, že je to jen začátek.
WATCH: More than a hundred PLA warplanes including fighter jets and bombers conducted joint reconnaissance, air assault and support missions, and more than 10 destroyers and frigates conducted a joint blockade, alert patrol and reconnaissance, around Taiwan island on Thu. pic.twitter.com/xa0YU4K5U5
— Global Times (@globaltimesnews) August 4, 2022
Ještě znepokojivější je, že Čína vypálila sérii balistických raket do vod u Tchaj-wanu, přičemž některé z nich přeletěly nad ostrovem. „Tchaj-wan potvrdil, že pevninská Čína ve čtvrtek odpoledne, den poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová opustila Tchaj-pej, odpálila 11 raket řady Dongfeng do vod severně, jižně a východně od ostrova,“ píše South China Morning Post.
„Ostrovní ministerstvo obrany uvedlo, že 11 raket řady DF bylo odpáleno mezi 13.56 a 16.00 hodinou. Je to poprvé, co nad ostrovem přeletěly rakety z pevniny.“
Tchajpejské ministerstvo obrany tuto závažnou provokaci okamžitě odsoudilo: „Ministerstvo obrany odsoudilo iracionální akce, které podkopávají mír v regionu,“ uvádí se v prohlášení. Tchaj-wan dále vyzval Peking, aby byl „zdrženlivý“.
Tchajwanská média informují o bezprecedentním přeletu raket nad ostrovem:
Mluvčí velitelství Východního divadla Lidově osvobozenecké armády (PLA) Shi Yi odpoledne oznámil, že raketové síly velitelství Východního divadla PLA zahájily „multiregionální a multimodelové cvičení“ ve vodách u pobřeží východního Tchaj-wanu, uvádí čínská státní televize CCTV. Ši prohlásil, že všechny řízené střely „přesně zasáhly své cíle“.
Mezi oběma armádami již došlo k incidentu „zblízka“:
Již dříve [tchajwanská armáda] odhalila podezření, že nad ostrovy Kinmen, tchajwanským územím u jihovýchodního pobřeží Číny, létaly čínské bezpilotní letouny, a vypálila světlice, aby je zahnala.
Generálmajor Čang Zon-sung z vojenského velitelství obrany Kinmenu sdělil tiskové agentuře Reuters, že čínské bezpilotní letouny přiletěly ve dvojici a do oblasti Kinmenu vlétly dvakrát ve středu večer, přibližně ve 21:00 (13:00 SEČ) a 22:00 (14:00 SEČ).
Poté byly vystřeleny varovné světlice: „Okamžitě jsme vystřelili světlice, abychom je varovali a odehnali. Poté se otočili. Dostali se do naší zakázané oblasti, a proto jsme je rozehnali,“ uvedl tchajwanský generál.
Zatímco Čína rychle zahájila pohotová cvičení, když Pelosiho letadlo letectva – údajně s doprovodem amerických stíhaček – přistálo v Tchaj-peji na začátku tohoto týdne, ve čtvrtek začíná rozsáhlejší cvičení ostré střelby kolem celého ostrova, které má trvat pět dní.
Následujících pět dní bude zahrnovat cvičení ostré střelby a raketové zkoušky v okolí ostrova na těchto údajných místech, jak podrobně uvádějí čínské státní sdělovací prostředky.
Čína je mezitím rozzuřená kvůli prohlášení skupiny sedmi států (G7) z předchozího dne, které odsoudilo její vojenská cvičení. Skupina G7 varovala Peking, aby návštěvu Pelosiové nevyužíval jako „záminku k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanském průlivu“.
Na protest čínský ministr zahraničí Wang I během posledních hodin zrušil summit, který se měl konat tváří v tvář jeho japonskému protějšku. Současně se v místních médiích objevují zprávy o zvýšeném počtu kybernetických útoků proti tchajwanským vládním internetovým stránkám.
Zdroj: zerohedge.com