Američtí astrofyzikové z Coloradské univerzity v Boulderu objevili chybějící množství baryonické hmoty ve vesmíru. Je v takzvaném teplovzdušném intergalaktickém médiu (Warm-Hot Intergalactic Medium, WHIM).
Článek vědců byl zveřejněn v časopise Nature.
Z obyčejné (nebo baryonické) hmoty jsou složeny všechny známé objekty, včetně bílých trpaslíků a neutronových hvězd.
Nicméně v rámci standardního kosmologického modelu vědci předpověděli, že ve vesmíru bychom měli pozorovat zhruba jeden a půl krát více baryonické hmoty, než bylo dosud zjištěno.
V nové studii astrofyzikové zjistili, že chybějící část je vlastně reprezentována vlákny kyslíku, jejichž teplota dosahuje jednoho miliónu stupňů Celsia.
Tyto struktury se nacházejí v mezigalaktickém prostoru, kde až 60 % obyčejné hmoty vesmíru představují rozptýlené mraky plynu.
Vědci zkoumali vlastnosti WHIM při pozorování kvazaru 1ES 1553 pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu a rentgenového teleskopu XMM-Newton. 1ES 1553 je super masivní černá díra umístěná ve středu galaxie, která uvolňuje velké množství plynu.
Astrofyzikové objevili stopy hustého plynu vysoce ionizovaných atomů kyslíku, které se nacházejí mezi kvasarem a sluneční soustavou. Při přepočtu na objem viditelného vesmíru představoval tento plyn 30 % baryonické hmoty.
Vědci plánují tyto výsledky potvrdit pozorováním dalších kvazarů.
Zdroj: nature.com