Jen 4 000 světelných let od nás něco bliká rádiovými vlnami. Zhruba po dobu 30 až 60 sekund, každých 18,18 minuty, to jasně pulzuje, což je jeden z nejsvítivějších objektů na nízkofrekvenční rádiové obloze. (Foto: Vimeo / ICRAR)
Neodpovídá profilu žádného známého astronomického objektu a astronomové jsou ohromeni. Pojmenovali ho GLEAM-X J162759.5-523504.3.
„Tento objekt se během našich pozorování objevoval a mizel v průběhu několika hodin,“ uvedla astrofyzička Natasha Hurley-Walkerová z uzlu Mezinárodního centra pro radioastronomický výzkum (ICRAR) na Curtinově univerzitě v Austrálii.
„To bylo naprosto nečekané. Pro astronoma to bylo trochu strašidelné, protože na obloze není známo nic, co by něco takového dělalo. A je to opravdu docela blízko nás – asi 4 000 světelných let daleko. Je to na našem galaktickém dvorku.“
V současné době se domnívají, že se s největší pravděpodobností jedná o jednu ze dvou věcí, obě „mrtvé“ hvězdy: typ ultramagnetické neutronové hvězdy zvané magnetar, nebo, s menší pravděpodobností, o vysoce zmagnetizovaného bílého trpaslíka.
Pokud by se jednalo o první variantu, bylo by to poprvé, co bychom detekovali magnetar s velmi dlouhou pulzační periodou, tzv. magnetar s ultra dlouhou periodou.
Vědci oblast nadále sledují, aby zjistili, zda se objekt opět rozběhne. Naznačují také, že by mohlo být přínosné studovat jej v jiných rádiových vlnových délkách. Mezitím budou pokračovat v pátrání po dalších podobných objektech. Máme jen spoustu otázek.
„Další detekce astronomům napoví, zda se jednalo o vzácnou jednorázovou událost, nebo o rozsáhlou novou populaci, kterou jsme dosud nezaznamenali,“ řekl Hurley-Walker.
Výzkum byl publikován v časopise Nature.
Zdroj: sciencealert.com