Farmaceutický gigant AstraZeneca přiznal, že jeho široce používaná vakcína Covid, označovaná jako Covishield, může způsobit vzácné nežádoucí účinky včetně krevních sraženin a nízkého počtu krevních destiček. (Foto: Flickr)
Vakcínu Covishield vyvinula britsko-švédská společnost ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou ve Velké Británii a vyrábí ji Serum Institute of India. Byl široce podáván ve více než 150 zemích včetně Velké Británie a Indie.
Některé studie provedené během pandemie zjistily, že vakcína byla v ochraně proti novému koronaviru účinná z 60 až 80 procent.
Výzkumy však od té doby zjistily, že Covishield může u některých lidí způsobit vznik krevních sraženin, což se může ukázat jako smrtelné.
Hromadná žaloba podaná ve Spojeném království tvrdila, že vakcína vedla k úmrtí a vážným zraněním, a požadovala odškodnění až do výše 100 milionů liber pro přibližně 50 obětí.
Jeden ze stěžovatelů tvrdil, že mu vakcína způsobila trvalé poškození mozku poté, co se mu vytvořila krevní sraženina, která mu znemožnila pracovat.
Společnost AstraZeneca tato tvrzení zpochybnila, ale v jednom ze soudních dokumentů poprvé připustila, že vakcína může „ve velmi vzácných případech způsobit TTS“ neboli syndrom trombózy s trombocytopenií, který se u lidí vyznačuje tvorbou krevních sraženin a nízkým počtem krevních destiček.
„Připouští se, že vakcína AZ může ve velmi vzácných případech způsobit TTS. Příčinný mechanismus není znám,“ uvedla společnost v únorových soudních dokumentech, informoval The Telegraph.
„Dále se TTS může vyskytnout i v nepřítomnosti vakcíny AZ (nebo jakékoli vakcíny). Příčinná souvislost v každém jednotlivém případě bude předmětem znaleckého dokazování,“ dodala.
Přiznání společnosti AstraZeneca je v rozporu s tím, že společnost v roce 2023 trvala na tom, že „nepřipouští, že by TTS byl způsoben vakcínou na obecné úrovni“.
Světová zdravotnická organizace potvrdila, že Covishield může mít život ohrožující vedlejší účinky. „Po očkování touto vakcínou byl hlášen velmi vzácný nežádoucí účinek zvaný syndrom trombózy s trombocytopenií, zahrnující neobvyklé a závažné příhody srážlivosti krve spojené s nízkým počtem krevních destiček.“
Zdroj: independent.co.uk