Arménie zrušila plánovaná vojenská cvičení s Ruskem, která se měla konat v rámci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), čímž se vztahy mezi znepřátelenými regionálními spojenci ještě více vyhrotily. (Foto: Flickr)
„Tato cvičení se neuskuteční,“ uvedl arménský premiér Nikol Pašinjan na úterním tiskovém brífinku. „Arménie se nedomnívá, že je účelné, aby se cvičení CSTO letos v republice konala.“
Je to známka toho, že kvůli vleklé válce na Ukrajině Moskva ztrácí vliv v oblasti jižního Kavkazu, ale také následek toho, že CSTO odmítla odsoudit agresi Ázerbájdžánu související s válkou o Náhorní Karabach v roce 2020 a dalšími potyčkami, které následovaly.
Arménie důsledně vyzývala Rusko, aby zasáhlo na její straně, ale Kreml se tomu bránil a místo toho pouze vyslal mírové jednotky, aby zprostředkovaly to, co nakonec bylo vynuceným předáním klíčových sporných území a vesnic Arménii, o které přišla ve válce v roce 2020.
Pašinjan se ve svých posledních komentářích výslovně zmínil o tom, že OSKB odmítla Ázerbájdžán formálně odsoudit.
Pro Rusko je to nepříjemná rána, vzhledem k tomu, že jeho ministerstvo obrany právě tento měsíc oznámilo několik společných cvičení pod hlavičkou CSTO, z nichž přinejmenším jedno mělo hostit Arménie, nazvané „Nezničitelné bratrství-2023“.
Pašinjan se k tomu ve svých úterních komentářích postavil čelem: „Ruská vojenská přítomnost v Arménii nejenže nezaručuje její bezpečnost, ale zvyšuje bezpečnostní hrozby pro Arménii,“ řekl.
Agentura Associated Press hodnotí uplynulé dva roky napjatých vztahů následovně:
Ázerbájdžánský krok postavil Rusko do nejisté pozice. V Arménii se nachází ruská vojenská základna a Moskva byla hlavním spojencem a sponzorem země. Kreml se však také snažil udržovat vřelé vztahy s Ázerbájdžánem bohatým na ropu. Západní sankce kvůli ruské invazi na Ukrajinu způsobily, že Rusko je stále více závislé na hlavním spojenci Ázerbájdžánu, Turecku.
Vzhledem k tomu, že se Rusko soustředilo na boje na Ukrajině, zaujalo vyčkávací postoj k blokádě Lačínského koridoru, čímž rozzlobilo Arménii.
Dříve arménští představitelé tvrdili, že Moskva vyvíjí nátlak, aby se země stala blízkým spojeneckým státem rusko-běloruského „svazového státu“ – což Rusko popřelo.
Arménie ztratila v důsledku války o Náhorní Karabach v roce 2020 významné historické území…
Kreml na zrušení společných cvičení ze strany Arménie reagoval slovy: „V každém případě je Arménie naším blízkým spojencem a budeme pokračovat v dialogu, včetně nejsložitějších otázek,“ uvádí se v prohlášení Dmitrije Peskova.
Zdroj: zerohedge.com