Podle arabských a evropských představitelů, kteří hovořili s deníkem Wall Street Journal, nabízejí arabští představitelé syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi dohodu, která zahrnuje miliardy dolarů na obnovu země a příslib, že budou lobbovat u Západu za zrušení sankcí výměnou za to, že „požádají Írán, aby přestal rozšiřovat své působení v zemi“. (Foto: Flickr)
Mezi další podmínky, které si stanovili představitelé nejmenovaných arabských zemí, patří závazek Damašku, že se zapojí do jednání s opozicí a povstaleckými skupinami, přijme arabské vojáky, kteří budou „chránit vracející se uprchlíky“, a potlačí obchod s drogami v kaptagonu.
Dana Stroul, who spoke as co-chair of the Syria Study Group in 2019, acknowledged that the U.S. voted to keep its troops in Syria to secure „resource-rich“ areas and to achieve an outcome that would „advance and protect“ U.S. interests. pic.twitter.com/pcFOF8fvdY
— In Context (@incontextmedia) March 12, 2023
Tajná jednání údajně nabrala na obrátkách po ničivých zemětřeseních, která minulý měsíc zasáhla Turkii a Sýrii a jen v levantské zemi si vyžádala 6 000 obětí.
Nicméně jeden ze syrských vládních poradců řekl WSJ, že Asad „neprojevil žádný zájem o politické reformy nebo ochotu přijmout arabské jednotky“. Západní mocnosti také nevyvinuly příliš velké úsilí, aby zrušily drtivé sankce nebo přestaly politizovat dodávky humanitární pomoci.
Minulý měsíc mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price vyzval mezinárodní společenství, aby nedopustilo, aby humanitární pomoc Sýrii doprovázela normalizace, a zdůraznil: „V současné době je to pro nás velmi důležité: „Postoj Washingtonu k Asadovu režimu se nezměnil.“
Jednání mezi Damaškem a arabskými představiteli údajně podporuje Saúdská Arábie, která nedávno souhlasila s obnovením vztahů s Íránem v rámci dohody zprostředkované Čínou. V posledních týdnech saúdští představitelé vyzvali k ukončení izolace Sýrie, aby bylo možné reagovat na její hrozivou humanitární krizi.
„V arabském světě se vytváří konsensus, že status quo není udržitelný. A to znamená, že musíme najít způsob, jak tento status quo překonat,“ uvedl na začátku tohoto měsíce saúdský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud.
Evropští a arabští představitelé rovněž WSJ potvrdili, že na příštím summitu Ligy arabských států, který se má konat koncem tohoto roku v Saúdské Arábii, bude opětovné začlenění Sýrie do regionu jedním z hlavních bodů programu. V posledních týdnech vyslaly Jordánsko a Egypt své ministry zahraničí do Damašku na první diplomatické návštěvy od vypuknutí války v roce 2011.
Podle exkluzivních informací, které má The Cradle k dispozici, stojí zejména Káhira v čele plánu usmíření, který navrhuje obnovit vztahy mezi Sýrií a arabskými státy na úroveň před rokem 2011, vrátit Sýrii do Ligy arabských států a jednat o rozmístění společných „arabských sil“ na syrsko-irácké hranici.
Další arabské země odpovědné za podněcování války v jejích počátečních fázích, jako například Tunisko, oznámily plány na obnovení diplomatických styků.
Ještě před zemětřesením začaly arabské země po více než deseti letech války a izolace pomalu obnovovat vztahy se Sýrií s odvoláním na neúspěch války sponzorované Spojenými státy a obavy z rostoucí přítomnosti Íránu v zemi.
Navzdory těmto obavám Írán pokrok mezi Sýrií a arabským světem uvítal. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání jej označil za „realistický přístup“ a „pozitivní krok směrem k islámské solidaritě“.
Damašek opakovaně popřel „nepřesné zprávy o íránských vojenských silách v Sýrii“ a tvrdí, že „počet íránských poradců v Sýrii nepřesahuje 100“.
Zdroj: thecradle.co