USA – Náhlavní souprava pro smíšenou realitu od společnosti Apple je předzvěstí nové éry „prostorových počítačů“. Jsou na to lidé připraveni? (Foto: X)

Technologický svět se v roce 2013 velmi rozohnil, když společnost Google zveřejnila video s divokým konceptem. Ukazovalo pohled z první osoby na člověka, který se prochází po Manhattanu, píše si s přáteli, řídí se pokyny na mapě a uskutečňuje videohovor.

To všechno bylo docela normální – až na to, že místo toho, aby vytáhl z kapsy telefon, se mu textové zprávy, mapy a videa vznášely před očima.

Zařízení, které toto všechno umožňovalo, se jmenovalo Google Glass a stálo 1 500 dolarů, nosilo se jako brýle, s malým displejem umístěným před jedním okem a kamerou, která viděla (a nahrávala) všechno, co jste viděli. Teoreticky byste mohli vykonávat každodenní rutinu, zadávat hlasové příkazy náhlavní soupravě připojené k internetu a jasné rušivé obrazovky by se staly minulostí.

Je to sen, za kterým se technologický průmysl stále honí. Pro tento koncept existuje několik názvů. Smíšená realita a rozšířená realita jsou ty obecné. Metaverze, kterou zpopularizoval Mark Zuckerberg, když přejmenoval svou společnost na Meta, je ten, o kterém jste pravděpodobně slyšeli nejvíce. Spatial computing je název, který nedávno vymyslela společnost Apple pro svou náhlavní soupravu Vision Pro za 3 500 dolarů, která se začne prodávat 2. února.

Ať už uspěje, nebo propadne, jako se to nakonec podařilo Google Glass, Apple Vision Pro přinese konceptu smíšené reality spoustu nové pozornosti. To, jak tato pozornost ovlivní vývoj této technologie, může v budoucnu ovlivnit způsob, jakým budeme počítače používat. Apple údajně prodal v předprodeji až 200 000 kusů Vision Pro, což je známka toho, že přinejmenším několik lidí má zájem utratit spoustu peněz, aby viděli, co si Apple myslí, že bychom nakonec měli dělat. Budeme všichni chodit po městě se sluchátky na uších a přijímat videohovory, zatímco budeme pozorovat západ slunce? Nebo malá skupinka z nás skončí u hraní videoher ve zcela – a pravděpodobně osamělém – virtuálním světě?

Není jasné, co si Apple myslí, že byste měli s jeho náhlavní soupravou pro smíšenou realitu dělat. Marketingové materiály společnosti zřejmě naznačují, že byste ji měli používat v obývacím pokoji jako luxusní televizor, který umí také uskutečňovat futuristické videohovory. Zařízení má na přední straně ne jednu, ale hned 12 kamer – nemluvě o senzoru LiDAR, šesti mikrofonech a kameře TrueDepth, která dokáže snímat obličeje. Stejně jako Meta Quest umí i nový headset od Applu plně pohlcující virtuální realitu, ale dokáže také kombinovat virtuální prvky s obrazy reálného světa, podobně jako to dělal koncept Google Glass.

Zatímco brýle Google Glass umožňují divákům sledovat reálný svět s minimálním rušením, náhlavní souprava Apple Vision Pro v podstatě mění svět v obří obrazovku. Uvnitř náhlavní soupravy jsou dvě obrazovky 4K micro-OLED s ohromujícími 23 miliony pixelů, které přetvářejí skutečný svět mimo uživatele jako virtuální. Všechny tyto kamery, senzory a obrazovky dohromady vytvářejí hlavní funkci náhlavní soupravy, která ji skutečně odlišuje od předchozích chytrých brýlí: průchozí video v reálném čase.

Průchod, který je k dispozici i v brýlích Meta Quest 3, umožňuje uživateli vidět reálný svět i během nošení brýlí. Jednoduše řečeno, vaše oči jako by procházely přímo skrz neprůhlednou přední část náhlavní soupravy, takže můžete vidět místnost, ve které sedíte, a dokonce komunikovat s ostatními lidmi. Je to také způsob, jak okusit onu fantazii Google Glass, kdy můžete chodit s počítačem na obličeji a dívat se na svět, na který je navrstvena užitečná digitální vrstva. Velkým problémem ovšem je, že nikdo neví, jak by vám pohled na svět přes obrazovku a pouze přes obrazovku mohl pokazit mozek a vztah ke společnosti.

Jaká je ralita na amerických ulicích?

Zdroj: vox.com