Vědci glaciologové, kteří se zabývají výzkumem ledu, z Univerzity v Irvine (Californie), laboratoře NASA Jet Propulsion Laboratory a Univerzity v Utrechtu (Nizozemí) zveřejnili údaje čtyřicetiletého pozorování ledovců Antarktidy. Ukázalo se, že rychlost tání vzrostla. (Foto: Pixbay)
Výsledky byly zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Specialisté považují svůj výzkum za nejdelší hodnocení pozůstalé masy antarktických ledů. Od roku 1979 do 2017 vědci pozorovali 18 regionů, které zasahují 176 povodí a přiléhající ostrovy.
Odborníci měřili tloušťku ledu a jeho rychlost, srovnávali nahromadění mas po sněžení ve vnitřních vodních nádržích s objemem ledovců, které se ulomily v základu.
Údaje vědci získávali díky pokračující misi NASA — operaci IceBridge, které se účastní družice ICESat i ICESat-2, a také díky družicím programu Landsat, který byl zahájen už v roce 1972.
Analýza výsledků ukázala, že od roku 1979 do 1990 Antarktida ztratila průměrně 40 gigatun (což znamená 40 miliard tun) ledu za rok.
Od roku 1989 do 2000 roztálo 166 gigatun, v době 2009-2017 tento ukazatel stoupl na 252 gigatun.
Glaciologové také zjistili, že rychlé tání ledů zvýšilo úroveň světového oceánu o více než 12 milimetrů za období pozorování.
„Je to jen vrchol ledovce. Protože ledový povrch stále taje, očekáváme, že v nejbližším století úroveň moře v Antarktidě dosáhne mnoholetého vrcholu," uvedl Eric Rignot, vedoucí autor výzkumu.
Zdroj: pnas.org