Prezident Biden opět vydal rozporuplná sdělení k současné krizi na Blízkém východě. V době, kdy Izrael již druhým dnem výrazně zesílil letecké útoky na Libanon uprostřed nové deklarované ofenzívy, Biden ujistil, že Izrael má právo se bránit. Izrael to jistě bude považovat za faktickou zelenou od americké administrativy. (Foto: Flickr)

„Každá země, jakákoli země, by měla správnou odpovědnost zajistit, aby se takový útok už nikdy nemohl opakovat,“ řekl Biden, když odkazoval na útok ze 7. října. Pak ale rychle zdůraznil, že v Gaze „nevinní civilisté“ také „procházejí peklem“. Řekl, že „tisíce a tisíce mrtvých, včetně humanitárních pracovníků. Příliš mnoho vykloubených rodin, které se tísní ve stanu a čelí zoufalé situaci“. Dodal: „O tuto válku se neprosili.“

A tehdy prohlásil, že je „odhodlán zabránit širší válce, která by zachvátila celý region“ – ale to v tuto chvíli vzhledem k rychle se vyvíjejícím libanonským událostem vypadá trochu pozdě.

Izraelská armáda mezitím uvedla, že úterní nálet na budovu v jižním Bejrútu zabil raketovou a raketovou divizi Hizballáhu Ibrahima Qubaisiho. Libanonští představitelé zatím uvedli, že při úderu bylo zabito šest osob a 15 jich bylo zraněno, z celkového počtu asi 560 mrtvých za poslední den a půl. Hizballáh zatím Qubaisiho smrt nepotvrdil.

„V průběhu let a během války byl zodpovědný za odpalování na izraelské domácí frontě. Qubaisi byl ústředním zdrojem znalostí v oblasti raket a měl blízko k vyššímu vojenskému vedení Hizballáhu,“ uvedly IDF o údajně zesnulém cíli.

Mezitím rostou obavy, že pokud Írán vstoupí do konfliktu přímo v Libanonu, mohly by se do něj následně vložit i Spojené státy a došlo by k eskalaci chaosu až k regionálnímu požáru:

Raymond Murphy, profesor Irského centra pro lidská práva na univerzitě v Galway, tvrdí, že situace v Libanonu je „extrémně nebezpečná“ a že Izrael zaútočil, aby Hizballáh nejen porazil, ale vyprovokoval ho ke stále silnější odpovědi.

„A v důsledku toho možná i k tomu, aby do konfliktu zatáhl Írán a také Hútíje v Jemenu, což by donutilo Spojené státy,“ řekl bývalý mírotvorce OSN z irského Galway pro Al-Džazíru.

„Takže pokud se situace vyhrotí a Hizballáh se chytí do pasti, kterou v podstatě nastražili Izraelci, a odpoví velmi razantně… pak Spojené státy rovněž zasáhnou na obranu Izraele,“ pokračoval Murphy. Stalo se tak poté, co Pentagon včera oznámil, že do regionu vyslal další vojáky, aniž by však zveřejnil jejich přesný úkol nebo základnu nasazení.

Regionální zpravodajové do úterního pozdního odpoledne (místního času) uvádějí, že izraelské údery na jižní předměstí Bejrútu jsou stále častější.

* * *

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby v úterý vyzval, aby všichni Američané okamžitě opustili Libanon, dokud ještě existují lety. Podle posledních údajů libanonského ministerstva zdravotnictví si dva dny těžkých izraelských náletů zaměřených zejména na bašty Hizballáhu na jihu země vyžádaly nejméně 558 mrtvých a 1 835 zraněných. Situace je stále naléhavější, protože válka se blíží k Bejrútu.

„Chceme se ujistit, že pro Američany jsou stále k dispozici komerční možnosti odjezdu, a měli by odjíždět nyní, dokud jsou tyto možnosti k dispozici,“ řekl Kirby pro ABC News. Americké velvyslanectví v Bejrútu od října před rokem vydalo několik výstrah a varování, aby Američané zemi opustili.

USA mají ve Středozemním moři válečné lodě pro případ, že by byla nutná přímá nouzová evakuace uvízlých amerických občanů.

Libanonské vládní zdroje uvádějí, že mezi více než 500 mrtvými je 50 dětí. Oficiální údaje nerozlišují zbytek obětí na bojovníky a civilisty.

V úterý také Izrael podnikl třetí nálet na libanonské hlavní město, opět zaměřený na jižní čtvrť, což je pravděpodobně další pokus o likvidaci velitelů Hizballáhu. Izraelská armáda uvádí, že za předchozích 24 hodin zaútočila na více než 1 300 cílů Hizballáhu.

Od včerejška a během noci se desítky tisíc civilistů vydaly po ucpaných dálnicích z jihu na sever. Mnoho z nich proudilo do Bejrútu, zatímco jiní se vydali až na sever do Tripolisu.

Historicky se Hizballáh dlouho prezentoval jako síla chránící obyvatele jihu, takže skutečnost, že se nyní snaží tuto ochranu poskytovat, je všeobecně vnímána jako značný negativní zásah do jeho pověsti.

Zatímco obyvatelé Západu i Libanonci hledají cestu ven, možností, jak se dostat ze země, rychle ubývá. Většina velkých amerických a evropských dopravců již zastavila lety do Bejrútu, ale regionální dopravci se k nim přidávají, protože Izrael rozšiřuje letecké operace do Bejrútu:

Letecké společnosti z Perského zálivu, včetně Emirates a Qatar Airways, dočasně pozastavily lety do Bejrútu, protože napětí mezi Izraelem a Hizballáhem vzrostlo.

„Bezpečnost naší posádky a zákazníků je nanejvýš důležitá a nebude ohrožena,“ uvedla společnost Emirates v prohlášení, v němž oznámila pozastavení letů v úterý a ve středu. K několika mezinárodním dopravcům, kteří pozastavili lety do Bejrútu, se připojily také společnosti Etihad Airways a flydubai.

Poslední nálet na Bejrút podle všeho zasáhl jednu obytnou budovu a libanonská Národní tisková agentura (NNA) informovala o několika obětech. První zprávy z regionu hovoří o nejméně třech mrtvých.

Stalo se tak v jižní čtvrti Ghobeiri a záchranáři se snaží dostat k lidem, kteří údajně uvízli mezi třemi vážně poškozenými nebo zřícenými patry.

Izraelská média mezitím informují, že „cílem izraelského náletu v libanonském hlavním městě Bejrútu je šéf raketové jednotky Hizballáhu, sdělily izraelským médiím obranné zdroje“. Jeho osud však v tuto chvíli není znám.

Hizballáh mezitím v posledních několika hodinách vypálil na severní Izrael více než 100 raket a v přístavním městě Haifa se často rozeznívá letecký poplach – protože se v posledních dnech stalo terčem útoku.

Jeden z izraelských představitelů popsal současnou misi IDF v Libanonu jako snahu „změnit rovnováhu sil na severu zničením tisíců raket, zničením schopností [Hizballáhu] a dalšími prostředky“. Začalo to „různými výbuchy pagerů a dalších zařízení po celém Libanonu“ (přestože Izrael nyní podivně oficiálně popírá, že by stál za útoky na pagery). 

„Pokračovalo to atentátem na Ibrahima Aqila a vedení Radwanu,“ popsal úředník pro Times of Israel. „A v posledních dvou dnech to pokračovalo rozšířením masivní palby s cílem tvrdě zasáhnout Hizballáh.“

Palba v důsledku raket Hizballáhu dopadajících na severoizraelská města a osady:

Organizace spojených národů vyzývá k naléhavé deeskalaci a tvrdí, že diplomacie je stále možná, ale na místě to vypadá, že tato loď již odplula.

Zdroj: aljazeera.com