Jako poslední znamení, že Washington neustupuje od své zvýšené vojenské podpory demokratickému ostrovu Tchaj-wan, a ve chvíli, kdy opakovaně dochází k intenzivním náletům letadel PLA, proplulo americké námořnictvo Tchajwanským průlivem s dalším torpédoborcem. (Foto: Youtube / ilustrační)
Sedmá flotila námořnictva ve čtvrtek oznámila, že její torpédoborec s řízenými střelami Chung-Hoon uskutečnil tuto plavbu v rámci svého závazku vůči „svobodnému a otevřenému Indopacifiku“.
„Torpédoborec USS Chung-Hoon třídy Arleigh Burke s řízenými střelami provedl 5. ledna (místního času) rutinní průjezd Tchajwanským průlivem ve vodách, kde v souladu s mezinárodním právem platí svoboda plavby a přeletu na volném moři,“ oznámila kancelář pro styk s veřejností 7. flotily námořnictva.
„Průjezd lodi Chung-Hoon Tchajwanským průlivem demonstruje závazek Spojených států ke svobodnému a otevřenému Indopacifiku,“ dodalo námořnictvo.
Minulý měsíc čínské ministerstvo zahraničí obvinilo Pentagon, že se snaží provokativním průjezdem přes Tchajwanský průliv vyvolat nové napětí. Zároveň čínská armáda v posledních měsících několikrát porušila střední linii Tchajwanského průlivu jak ve vzduchu, tak na moři – tento vzorec se rozrostl až po provokativní srpnové návštěvě Nancy Pelosiové v Tchaj-peji.
V roce 2022 se počet vpádů čínských vojenských letadel do tchajwanské zóny protivzdušné obrany ve srovnání s předchozím rokem téměř zdvojnásobil, jak vyplývá z přehledu čísel časopisu Newsweek:
Čínské vojenské letouny, většinou stíhačky, byly v roce 2022 v identifikační zóně protivzdušné obrany ostrova, východně od střední linie Tchajwanského průlivu, zaznamenány v 1 737 případech, což je nárůst oproti 972 případům v předchozích 12 měsících, ukázala statistika sestavená americkými analytiky Geraldem Brownem a Benem Lewisem.
Mezitím, jak jsme poznamenali na začátku tohoto týdne, se Siův nově jmenovaný čínský ministr zahraničí Čchin Gang usilovně snaží o „změkčení“ a průlom ve vztazích mezi USA a Čínou.
This may be a huge missed opportunity for the US. While serving as Chinese ambassador in DC, Qin Gang was typically shunned and ignored. And now he’s foreign minister. American guanxi with him is low.https://t.co/AV9zZZlb6I
— Derek J. Grossman (@DerekJGrossman) December 30, 2022
Poté, co se minulý pátek ujal funkce, předtím působil jako velvyslanec v USA, napsal v novém článku pro Washington Post zveřejněném ve středu, že soupeření mezi USA a Čínou „by nemělo být hrou s nulovým součtem“, a dále tvrdí, že „svět je dostatečně široký, aby se Čína i USA mohly rozvíjet a prosperovat“.
Ujistil, že „rozdělení neslouží ničímu zájmu“, ale že zdravé vztahy včetně ekonomické spolupráce „zůstanou důležitým posláním“ v jeho nové roli nejvyššího pekingského diplomata, ale i nadále platí, že „zlepšení vztahů vyžaduje práci obou stran,“ napsal.
Čchin vyzval ke „stabilitě“ vztahů, a to ironicky právě před oficiálními jednáními obchodní delegace USA a Tchaj-wanu, která se uskuteční příští týden navzdory odsouzení Číny.
Jak zdůrazňuje South China Morning Post, Bílý dům je do toho zapojen: „Cesta – vzácná návštěva představitelů americké exekutivy na Tchaj-wanu od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu – bude znamenat druhé kolo osobních rozhovorů o obchodní iniciativě a první, které se uskuteční na ostrově. Washington a Tchaj-pej se na rozhovorech dohodly v červnu,“ upřesňuje zpráva.
Zdroj: scmp.com