Soudce ve Washingtonu dočasně zablokoval nařízení Trumpovy administrativy, která zakazuje společnostem Apple a Google nabízet stažení čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok v jejich amerických obchodech s aplikacemi. Zákaz měl vstoupit v platnost ve 23:59 hodin místního času v neděli. (Foto: Pixabay)
Americký okresní soudce Carl Nichols ve stručném prohlášení uvedl, že vydal předběžné opatření, aby zabránil tomu, aby zákaz obchodu s aplikacemi TikTok vstoupil v platnost. Nichols odmítl „v tuto chvíli“ zákaz s cílem blokovat další omezení amerického ministerstva obchodu, které má vstoupit v platnost 12. listopadu a bude blokovat americké společnosti v poskytování internetového hostingu a služeb pro aplikaci.
Očekává se, že Nicholsovo podrobné písemné stanovisko bude zveřejněno již v pondělí.
Omezující nařízení amerického obchodního oddělení bylo reakcí na jeden ze dvou výkonných příkazů podepsaných prezidentem Donaldem Trumpem – ten, který blokoval transakce amerických společností se společností ByteDance Ltd. (mateřskou společností TikTok v Pekingu). Druhým příkazem Trumpa je převzetí operací TikTok v USA.
Americké oddělení obchodu dne 18. září vydalo nařízení zakazující americké transakce s TikTokem a aplikací pro zasílání zpráv WeChat počínaje 20. zářím, podle nařízení jakékoli poskytování služby k distribuci nebo údržbě mobilních aplikací WeChat nebo TikTok, a jakýkoli základní kód nebo aktualizace aplikací prostřednictvím online obchodu s mobilními aplikacemi v USA budou zakázány.
19. září byl oznámen příkaz ke zpoždění zákazu amerických obchodů s aplikacemi TikTok s tím, že rozhodnutí bylo přijato „s ohledem na nedávný pozitivní vývoj“.
Nedělní rozhodnutí bylo vítězstvím TikToku poté, co zpochybnil zákaz jako protiústavní opatření a porušení řádného procesu.
Předchozí nařízení vlády USA bylo vydáno bez řádného procesu, uvedl TikTok poté, co se dozvěděl o omezujícím nařízení, a dodal, že „toto omezující nařízení může připravit americký lid a malé podniky o důležitou platformu pro jejich hlas a život“. Téhož dne podaly TikTok a ByteDance stížnost u federálního soudu ve Washingtonu.
Američtí úředníci vyjádřili znepokojení ohledně národní bezpečností vůči aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok kvůli jeho vazbám s Čínou, třebaže Tiktok již mnohokrát zopakoval, že všechna jeho data jsou uložena na serverech v USA se zálohou v Singapuru, přičemž se vynasnaží vypořádat se s bezpečnostními obavami vlády USA.
ByteDance (mateřská společnost Tiktok) 20. září uvedla, že má předběžnou dohodu se společnostmi Walmart Inc. a Oracle Corp. o převzetí podílu v dceřiné společnosti TikTok Global. Příslušná jednání pokračují za podmínek dohody a mají vyřešit obavy Washingtonu a Pekingu.
Dohodu ještě musí přezkoumat vládní Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) a čínské ministerstvo obchodu, jelikož se na něj vztahuje revidovaný Katalog technologií zakázaných a omezených ohledně exportu.
ByteDance brzy ve čtvrtek uvedl, že požádal o licenci u pekingského obchodního úřadu v souladu s požadavky čínského vývozu technologií.