Ministr zahraničí USA Marco Rubio oznámil 24. ledna nové pokyny, které na 90 dní zastavují výdaje na většinu grantů zahraniční pomoci. (Foto: Flickr)

Tato směrnice, která překvapila představitele ministerstva zahraničí, se zřejmě týká i financování vojenské pomoci Ukrajině, píše Politico.

Podle dokumentu, který zpravodajský portál získal, pokyny vyžadují, aby zaměstnanci vydali „příkazy k zastavení prací“ na téměř všechny „stávající granty zahraniční pomoci“, a vstupují v platnost okamžitě.

Rubiův pokyn jde nad rámec nedávného nařízení prezidenta Donalda Trumpa, který vyzval k devadesátidenní pauze na poskytování zahraniční pomoci po dobu, než je ministr přezkoumá.

Prezidentův příkaz ponechával určité nejasnosti ohledně toho, zda se bude týkat již přidělených prostředků nebo pomoci Ukrajině, ale Rubiova směrnice jasně říká, že podle současných i bývalých úředníků obeznámených se záležitostí nebudou podnikány žádné další kroky k vyplácení prostředků na již schválené programy.

Rozsáhlost mandátu mnohé pracovníky oddělení šokovala. „Stát se prostě zcela odvázal v oblasti zahraniční pomoci,“ řekl jeden z úředníků listu Politico.

Dokument sice povoluje některé výjimky – například financování zahraničních vojenských operací v Egyptě a Izraeli, nouzovou potravinovou pomoc a „oprávněné výdaje vzniklé před datem vydání těchto pokynů“ -, ale jeho široký rozsah ponechává prostor pro výklad. Uvádí se v něm také, že rozhodnutí musí zůstat „v souladu s podmínkami příslušného nálezu“.

Úředníci se domnívají, že zastavení bude mít vliv na klíčové spojence, včetně Ukrajiny, Jordánska a Tchaj-wanu. Jeden úředník ministerstva zahraničí a dva bývalí úředníci Bidenovy administrativy, všichni hovořící anonymně, vyjádřili obavy z možného dopadu na tyto partnery.

Pokyny by mohly vystavit vládu USA žalobám za nesplněné smlouvy, pokud by se zjistilo, že podmínky byly porušeny. Směrnice nicméně uvádí, že rozhodnutí o pokračování, změně nebo ukončení programů budou následovat po Rubiově přezkumu.

Vynechání pomoci Ukrajině znepokojuje zejména americké představitele, kteří považují podporu Ukrajiny za zásadní pro porážku Ruska. Zatímco republikáni, včetně Trumpa, dlouhodobě kritizují to, co považují za plýtvání zahraniční pomocí za vlády demokratů, Trump v poslední době svůj postoj vůči Rusku zintenzivnil. Pohrozil Moskvě sankcemi, pokud neukončí svou téměř tříletou invazi na Ukrajinu, a prohlásil, že „Putin nese odpovědnost za ukončení války“.

Pokyny přezkoumalo a schválilo několik vysokých úředníků ministerstva zahraničí, včetně poradce Michaela Needhama a ředitele pro politické plánování Michaela Antona. Oddělení má nyní za úkol připravit zprávu do 85 dnů od vydání pokynů.

Zdroj: kyivindependent.com