Předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve čtvrtek po setkání vojenských představitelů v Bruselu předpověděl, že ukrajinská protiofenzíva bude dlouhá a „velmi násilná“. (Foto: Flickr)
Milley se tak vyjádřil na otázku, jak dlouho očekává, že protiofenzíva potrvá, a uvedl, že je „předčasné“ stanovit časový harmonogram bitvy. „Je to velmi obtížný boj. Je to velmi násilný boj, který bude pravděpodobně trvat značně dlouho a s vysokými náklady,“ řekl Milley.
Bidenova administrativa prosazuje násilnou protiofenzívu, protože je výslovně proti příměří a mírovým rozhovorům, což začátkem tohoto měsíce nastínil ministr zahraničí Antony Blinken.
Milley prohlásil, že Ukrajina dělá „stálý pokrok“, ale bojové linie se od zahájení útoku na Ukrajině počátkem minulého týdne příliš nezměnily. Podle deníku The New York Times uplynuly tři dny od chvíle, kdy si Ukrajina nárokovala nějaké zisky, a náměstek ukrajinské obrany přiznal, že na jihovýchodě je „velmi obtížné postupovat“.
Asia Times 10. června uvedly, že američtí a evropští vojenští pozorovatelé na Ukrajině označili pokus o protiofenzívu Ukrajiny za „sebevražednou misi“ kvůli způsobu, jakým útočí na pozice Ruska.
„Pokud chcete vést ofenzívu a máte tucet brigád a několik desítek tanků, soustředíte je a snažíte se prorazit. Ukrajinci se rozbíhali do pěti různých směrů,“ uvedl pro Asia Times jeden z vysokých evropských důstojníků.
„Snažili jsme se jim říct, aby přestali s touto dílčí taktikou, definovali hlavní úder s řádnou podporou pěchoty a pak udělali, co mohou,“ dodal důstojník. Zpráva uvádí, že Ukrajina 8. června ztratila 38 tanků, včetně mnoha tanků Leopard 2 německé výroby, tím, že je poslala do minových polí, aniž by předtím nasadila odminovací vozidla.
USA již oznámily nový balík zbraní, který má nahradit obrněná vozidla Bradley a Stryker, o něž Ukrajina přišla při ofenzivě, a Ukrajina žádá o další tanky, včetně Leopardů 2.
Ve čtvrtečním projevu po boku Milleyho ministr obrany Lloyd Austin bagatelizoval ukrajinské ztráty a tvrdil, že Rusko ukazuje různé snímky stejných poškozených vozidel.
„Je to válka, takže víme, že na obou stranách dojde k bojovým škodám… Myslím, že Rusové nám ukázali stejných pět vozidel asi tisíckrát z deseti různých úhlů. Ale upřímně řečeno, Ukrajinci mají – stále mají velkou bojovou schopnost – bojovou sílu,“ řekl.
Na bruselské konferenci vojenských představitelů z více než 50 zemí, známé jako Kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny, Austin zdůraznil potřebu dlouhodobé podpory Ukrajiny.
Uvedl, že Nizozemsko a Dánsko se podělily o pokrok, kterého dosáhly při výcviku Ukrajinců na stíhačky F-16. Stále však není jasné, kolik stíhaček americké výroby Ukrajina obdrží.
Zdroj: antiwar.com