Rusko se „třese ve svých základech“, protože ceny ropy nadále klesají, uvedl republikán a bývalý velvyslanec USA v Rusku Jon Huntsman ml.. (Foto: Youtube)
Ceny ropy, vyvolané množící se hrozbou koronaviru, začátkem týdne klesly o 30 procent, což je největší jednorázový pokles od války v Zálivu v roce 1991.
V rozhovoru pro "Fox & Friends" s hostitelem Brianem Kilmeadem Huntsman uvedl, že Rusko a prezident Vladimir Putin se obávají toho, že by Spojené státy získaly více svého podílu na trhu, ale zároveň mají radost z toho, že i Amerika trpí kvůli poklesu cen ropy.
„Chtějí, abychom se rozdělili. Chtějí vnést klín do naší politiky," řekl Huntsman.
„Ale vždy jsem tvrdil, že největší zbraní, kterou máme proti Rusům, je naše schopnost být energeticky soběstační." říká Brian Kilmead.
„Teď to možná nevidíte,“ poznamenal Huntsman, „ale co se stalo včera? Rubl klesl o 10 procent. Aby Rusové mohli vydělávat, aby zaplatili své účty, musí cena ropa zůstat alespoň na 50 . “
„Takže, když klesne pod 50, jak tomu bylo v poslední době, tak se právě Rusko třese v základech. A budou muset čerpat ze své devizové rezervy, aby mohla ekonomika fungovat," vysvětlil Huntsman.
Huntsman také poznamenal, že Rusové si nemohou dovolit, aby ceny ropy zůstaly nízké, protože jejich ekonomika se zcela spoléhá na plyn a ropu a na prodej vojenského hardwaru v zahraničí.
„Sice mají dostatek rezervy, která by je mohla udržet pár let, ale potom budou mít velké potíže,“ je přesvědčen Huntsman a pokračuje,„ představte si ruskou ekonomiku – to je asi jeden a půl bilionu dolarů, zhruba jako texaská ekonomika. To není stejný objem jako Čína nebo Spojené státy americké. Plně se spoléhají na plyn, ropu a prodej vojenské techniky v zahraničí. A to je asi tak všechno."
Na zasedání 6. března se země OPEC + nemohly dohodnout na dalším snížení nebo prodloužení transakce za současných podmínek.
„Zpočátku celý tento příběh začíná v únoru, kdy v Číně vypukl koronavírus. Uzavřeli mnoho, mnoho podniků, a proto začali spotřebovávat méně uhlovodíků, a poptávka ve skutečnosti klesala v celosvětovém měřítku, ceny klesaly. A pak Saúdové položili otázku: snižme objem výroby – o 1,5 milionu barelů denně – v rámci dohody OPEC +, a tím podporujeme ceny, “ řekl Igor Juškov, analytik Národního fondu energetické bezpečnosti.
Juškov uvedl, že pro Saúdskou Arábii je to důležité, protože „vytvářejí rozpočet asi 72 dolarů za barel“.
„Zatímco ruský rozpočet je tvořen 42,4. Proto nám to vyhovovalo, “dodal Juškov.
Juškov uvedl, že pro Saúdskou Arábii je to důležité, protože „vytvářejí rozpočet asi 72 dolarů za barel“.
Podle odborníka v této situaci si prosadila Saúdská Arábie tyto podmínky.
Zdroj: pz.cz, foxnews.com