Republikáni ve Sněmovně reprezentantů schválili pozměňovací návrh, který snižuje roční plat ministra obrany USA Lloyda Austina na maximálně 1 dolar. (Foto: Flickr)
Tento krok přichází v době, kdy Kongres zůstává v patové situaci ohledně rozpočtu, což by mohlo vést k uzavření vlády.
Republikánka Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) ve středu představila opatření, které bylo schváleno hlasováním jako součást návrhu zákona o rozpočtových prostředcích na rok 2024 pro Ministerstvo obrany USA (DOD). (pdf)
„Jsem hrdá na to, že vám mohu oznámit, že můj pozměňovací návrh na propuštění ministra obrany Lloyda Austina právě prošel na půdě Sněmovny reprezentantů,“ napsala Greeneová na X po schválení pozměňovacího návrhu.
„Pod jeho neúspěšným vedením je naše armáda ničena a on si nezaslouží dále sloužit. Je to poprvé ve 118. Kongresu, kdy bylo Holmanovo pravidlo použito k vyvození odpovědnosti Bidenova úředníka. Je čas na další,“ pokračovala.
Holmanovo pravidlo je ustanovení, které umožňuje členům Kongresu snížit plat, propustit federální zaměstnance nebo omezit konkrétní programy během procesu schvalování rozpočtových prostředků. Toto ustanovení bylo poprvé přijato v roce 1876. Od svého vzniku bylo v různých obdobích zrušeno a znovu zavedeno. Začátkem letošního roku Sněmovna reprezentantů pod vedením GOP toto opatření obnovila pro 118. Kongres. Pro 116. a 117. kongres nebylo nařízení přijato. (pdf)
„Ministr Austin nesplnil své pracovní povinnosti,“ řekla paní Greeneová na půdě Sněmovny reprezentantů. „Ve skutečnosti ničí naši armádu. Během působení ministra Austina dosáhl nábor do armády krizové úrovně nízkého náboru.“
Proti tomuto kroku vystoupila poslankyně Betty McCollumová (D-Minn.), která se odvolávala na Austinovu desítky let trvající vojenskou kariéru.
„Ministr Austin zasvětil svůj život službě ve Spojených státech,“ řekla paní McCollumová ve svém projevu na půdě Sněmovny reprezentantů. „Již 41 let slouží v armádě Spojených států, což začalo jeho jmenováním na West Pointu, kde se vyšvihl až do hodnosti čtyřhvězdičkového generála.“
Pan Austin, který vedl stahování vojsk z Afghánistánu, má roční plat více než 221 000 dolarů.
„Žádné z prostředků poskytnutých tímto zákonem nesmí být použity na výplatu platu ministra obrany Lloyda Jamese Austina III, který přesahuje 1 dolar,“ uvádí se v ustanovení. (pdf)
Paní Greeneová spolu s dalšími konzervativci ve Sněmovně často kritizovala Austinovo chaotické stažení z Afghánistánu v srpnu 2021. Během evakuace, která znamenala katastrofální konec dvacetileté války proti terorismu, zabili sebevražední atentátníci na kábulském letišti více než 180 lidí, včetně 13 příslušníků služby.
Austin čelí obžalobě
Šéf Pentagonu čelí také impeachmentu za „vysoké zločiny a přestupky“ týkající se jeho kroků vedoucích k odchodu armády z Afghánistánu a během něj.
Koncem minulého měsíce předložil republikán Cory Mills (R-Fla.) článek o impeachmentu, v němž Austina obvinil ze „zanedbání povinností, včetně a v důsledku opuštění Američanů v Afghánistánu“.
„Nestačí, aby Kongres uspořádal slyšení ve výborech,“ uvedl pan Mills 28. srpna v tiskové zprávě. „Musíme začít podnikat skutečné kroky k řešení naprostého selhání této administrativy.“
V prosinci 2020 tehdejší zvolený prezident Joe Biden nominoval pana Austina, který byl v té době ve výslužbě, do čela ministerstva obrany. Nominaci přijal a 22. ledna 2021 byl Senátem potvrzen v poměru 93:2 hlasů.
„Přestože měl ministr Austin ve funkci ministra obrany téměř osm měsíců na přípravu a provedení hladkého a spořádaného odchodu z Afghánistánu, nedokázal se na takové stažení náležitě připravit, a to ani svými rozhodnutími během katastrofických událostí v červenci a srpnu 2021, v jejichž důsledku bylo v Afghánistánu zpočátku opuštěno až 9 000 Američanů,“ uvádí se v rezoluci Sněmovny reprezentantů č. 666. (pdf)
„Tyto kroky lehkomyslně opustily zájmy, bezpečnost a hodnoty Spojených států amerických a přispěly ke zbytečné smrti 13 příslušníků armády Spojených států, jakož i nespočtu amerických civilistů, kteří se stali terčem útoků a byli zavražděni Talibanem,“ pokračuje dokument.
Počátkem tohoto roku vydalo ministerstvo zahraničí „After Action Review on Afghanistan„, v němž analyzovalo rozhodnutí učiněná v období od ledna do srpna, která vedla ke stažení (pdf). Pro zprávu bylo sestaveno více než 150 dobrovolných rozhovorů se současnými i bývalými úředníky ministerstva zahraničí, spolu s „relevantními“ dokumenty a dalšími materiály.
Zpráva uvádí, že ke katastrofální situaci v Afghánistánu přispěla rozhodnutí Trumpovy a Bidenovy administrativy.
„Rozhodnutí prezidenta [Donalda] Trumpa i prezidenta Bidena ukončit americkou vojenskou misi představovala pro ministerstvo značnou výzvu, protože se snažilo udržet silnou diplomatickou a asistenční přítomnost v Kábulu a poskytovat pokračující podporu afghánské vládě a lidu,“ uvádí se ve zprávě.
Zdroj: theepochtimes.com