Americké vojenské výzvědné družice GSSAP několikrát tajně létaly k ruským a čínským vojenským a civilním kosmickým přístrojům kvůli jejich inspekci.
Uvádí se to ve zprávě o světových systémech protikosmické obrany, kterou zveřejnila americká nadace Secure World Foundation.
V letech 2014–2016 byly v rámci amerického programu geostacionární vesmírné situační informovanosti (GSSAP) vypuštěny na oběžnou dráhu čtyři družice určené ke kontrole kosmického prostoru v zájmu Letectva USA.
Podle oficiálních informací tyto stroje létají pod a nad geostacionární dráhou (kruhová oběžná dráha ve výšce 35786 kilometrů) a s pomocí optického a elektronického zařízení natáčí jiné družice a kosmické objekty.
„I když americká armáda nezveřejňuje žádné údaje o poloze či manévrech družic GSSAP, jiné údaje z pozorovacích zdrojů ukazují, že jsou (tyto družice, pozn. red.) velmi aktivní v oblasti geostacionární dráhy. Údaje, které shromáždila Síť pro pozorování kosmického prostoru ISON řízená Ruskou akademií věd, poukazují na to, že družice GSSAP od roku 2014 vykonaly stovky manévrů a přiblížení, či různých operací pro sbližování s více než tuctem fungujících družic na geostacionární dráze,“ uvádí se ve zprávě.
Podle informací nadace se družice GSSAP sbližovaly s několika americkými vojenskými družicemi, s řadou ruských a čínských vojenských přístrojů, a také s komerčními družicemi vyrobenými v Číně, které využívají jiné země.
Dále se družice GSSAP v červenci roku 2017 sbližovaly s ruskými civilními přístroji Express-AM8 a v září roku 2017 s přístroji Luč, a to na vzdálenost 10 až 15 kilometrů.
V říjnu roku 2017 se sblížily s vojenskou družicí Blagovest (Kosmos 2520), v listopadu téhož roku pak s družicí Raduga-1M č. 3, a v květnu roku 2018 s Radugou-1M č. 2.
Dále se přibližovaly také k čínské vojenské družici TJS-1, a to v září roku 2016. V září následujícího roku pak také s pákistánským satelitem Paksat-1R a nigerijským Nigcomsat-1R, přičemž obě tato zařízení byla vyrobena v Číně.
Ve zprávě, která odkazuje na ruské zdroje, se uvádí, že v průběhu podobných sbližování vykonala jedna z družic GSSAP za krátkou dobu velké množství menších manévrů.
Také se uvádí, že se sbližovala s jinou družicí, když se oba satelity nacházely ve stínu Země, což znemožňovalo sledování těchto operací pomocí teleskopů.
Již dříve Sputnik s odvoláním na dokument Astronomického vědeckého centra, který má k dispozici, oznámil, že ruský automatizovaný systém varování o nebezpečných situacích v kosmickém prostoru poblíž Země (ASPOS OKP) zaznamenal velké množství manévrů všech čtyř družic GSSAP.
Zdroj: breakingdefense.com