Radní v San Franciscu jako první ve Spojených státech odhlasovali zákaz používání programů, s nimiž je možné provádět identifikaci obličeje. Zákaz bude platit pro úřady, policii, dopravní podniky. Výjimku budou mít letiště a přístav. Tento krok by mohl vytvořit precedent pro celé USA, píší americká média.
Podle městských zákonodárců San Francisca tyto systémy zasahují do svobody lidí a omezují jejich svobodu. Zákaz má začít platit během příštího týdne.
Software pro identifikaci obličeje prodávají vládním agenturám společnosti Amazon a Microsoft. Tyto technologie umožňují identifikovat obličeje na základě fotografií či živého video přenosu díky tomu, že obrazy srovnávají s fotografiemi v databázích.
Rozhodnutí uvítali zástupci Americké unie občanských práv. „San Francisco tímto hlasováním dalo najevo, že technologie pro identifikaci podle obličejů není v souladu se zdravou demokracií a že rezidenti si zaslouží právo rozhodovat o sledování pomocí pokročilé techniky,“ prohlásil Matt Cagle z Americké unie občanských práv (American Civil Liberties Union).
Odpůrci tohoto zákazu poukazují na skutečnost, že s jeho nástupem se stíží boj proti zločincům.
San Francisco se stane prvním americkým městem, které úřadům zakáže používat systémy pro identifikaci obličeje, a to nehledě na to, že v tomto městě vznikají přední technologie díky místnímu rozvinutému technologickému průmyslu.
Podobné systémy používají desítky policejních oddělení po celých Spojených státech, kdy porovnávají fotografie z řidičských průkazů s fotografiemi lidí z databází kriminalistů. Technologie se rovněž používá při monitoringu událostí, jichž se účastní velké množství lidí, například při koncertech, protestech či v nákupních střediscích.
Americká média informují, že příklad San Francisca chtějí následovat i další města, například Oakland, Massachusetts či Somerville.
Praha podle slov tiskového mluvčího magistrátu Víta Hofmana systém pro rozpoznávání obličejů v tomto formátu nepoužívá.
„Na kamerách je aktivovaná detekce na ochranu památek a pro rozpoznání registračních značek, které jsou porovnávány s registrem odcizených vozidel. Tyto informace se samozřejmě týkají pouze online přenosu, ke kterému máme přístup. Nemáme přístup do archivu dat, ten má pouze policie,“ prohlásil Hofman na dotaz Sputniku, zdali je podobný systém používán na území hlavního města.
Technologie rozpoznávání obličejů se masově používá čínskou vládou při sledování vlastních občanů při jejich činnostech ve veřejném prostoru. Tento monitorovací systém v Číně již funguje ve více než tuctu měst. V jejich čele stojí Rongčeng v provincii Šan-tung, kde byl systém jako první rozvinut do pokročilého stádia.
Zdroj: vox.com