Americké ministerstvo zemědělství (USDA) udělilo podmíněnou licenci na vakcínu, která pomáhá chránit včely medonosné před smrtelným bakteriálním onemocněním, oznámila ve středu americká biotechnologická společnost Dalan Animal Health. (Foto: Flickr)

Proč je to důležité: Dalan vyvinul první vakcínu pro včely medonosné na světě, aby zastavil šíření americké hniloby včelího plodu, kterou způsobuje bakterie Paenibacillus larvae, jež může oslabit a zničit včelstva, napsal deník Guardian.

Spojené státy a další země zaznamenaly úbytek včelstev, která hrají zásadní roli v zemědělství.

„Včely medonosné však trápí americká hniloba včelího plodu, přičemž dosud neexistuje žádné bezpečné a udržitelné řešení prevence této nemoci. Otevřené klinické případy americké hniloby včelího plodu jsou v USA a Kanadě hlášeny a jediná metoda léčby spočívá ve spalování včel a infikovaných úlů a zařízení.“

Jak to funguje: Vakcína obsahující usmrcené celobuněčné bakterie Paenibacillus larvae se podle Dalana podává přimícháním do krmiva pro matky, které konzumují včely dělnice.

„Vakcína je včelami dělnicemi začleněna do mateří kašičky, kterou pak krmí královnu,“ uvedl Dalan. „Ta ji pozře a fragmenty vakcíny se uloží v jejích vaječnících. Po kontaktu s vakcínou jsou vyvíjející se larvy po vylíhnutí imunní.“

Studie ukázaly, že očkované královny jsou odolnější vůči infekci a že vakcinace poskytuje imunitní ochranu jejich potomkům.

Co říkají: „Pro včelaře je to vzrušující krok vpřed, protože jsme závislí na léčbě antibiotiky, která má omezenou účinnost a vyžaduje spoustu času a energie na aplikaci včelstvům,“ uvedl ve svém prohlášení k vakcíně majitel společnosti Tauzer Apiaries Trevor Tauzer, člen představenstva Kalifornské státní asociace včelařů.

„Pokud můžeme zabránit infekci v našich včelstvech, můžeme se vyhnout nákladnému léčení a zaměřit svou energii na jiné důležité prvky udržování zdraví našich včel.“

Co sledujeme: Společnost Dalan uvedla, že plánuje vyvinout vakcíny pro „další nemoci včel a nedostatečně ošetřená odvětví, jako jsou krevety, mouční červi a hmyz používaný v zemědělství“.

Ramesh Sagili, profesor včelařství na Oregonské státní univerzitě, který se nepodílel na výzkumu vakcíny Damal, řekl časopisu Popular Science, když byla v říjnu zveřejněna poslední studie vakcíny proti včelám, že by rád viděl, jak si imunita včel udrží dlouhodobou odolnost.

Závěr: Podle šéfa Organizace OSN pro výživu a zemědělství Josého Graziana da Silvy jsou včely „velmi ohroženy kombinací účinků klimatických změn, intenzivního zemědělství, používání pesticidů, ztráty biologické rozmanitosti a znečištění“.

Absence včel by ohrozila plodiny, které jsou závislé na opylování, celosvětovou potravinovou bezpečnost a výživu lidí, upozorňuje Graziano da Silva.

Zdroj: axios.com