Americká protiraketová obrana v Evropě může být využita jako odpalovací silo pro rakety s plochou dráhou letu. Uvedl to bývalý pracovník Pentagonu Abraham Denmark. Podle něj pokud Washington vypoví smlouvu o likvidace raket středního a krátkého doletu (INF), mohou americké systémy získat novou funkci.

Ředitel asijského programu ve Wilsonovu centru Abraham Denmark, který v minulosti působil v Pentagonu, na konferenci s novináři uvedl, že systémy americké protiraketové obrany Aegis rozmístěné v Evropě mohou být celkem snadno přetvořeny v odpalovací sila, která si vezmou na mušku Rusko.

Jak upozornil viceprezident Wilsonova centra Robert Litwak, Washington již od roku 2014 veřejně obvinuje Rusko z porušování INF. Moskva zase tvrdí, že smlouvu porušují Spojené státy svým vývojem pozemního systému protiraketové obrany Aegis, útočnými drony a cvičnými střelami, které se používají při testování Aegis. Proto, pokud Washington skutečně odstoupí od smlouvy a využijí protiraketovou obranu k novému účelu, v Moskvě budou říkat, že to byl americký plán hned od samého počátku.

INF zakazuje pouze pozemní komponenty střel středního a krátkého doletu. Nedotýká se tak raket umístěných na lodích nebo letounech, kde USA mají konkurenční výhodu před ostatními státy.

Někteří v americké administrativě se údajně mohou domnívat, že vystoupení ze smlouvy USA vnutí Rusku nové závody ve zbrojení, které kvůli své slabé ekonomice nedokáže vyhrát. Nicméně jak přiznává Denmark, mobilní systémy, které má Čína a může vyvinout Rusko, jsou mnohem efektivnější a levnější než systémy umístěné na lodích. Torpédoborce třídy Arleigh Burke, na kterých jsou rozmístěny americké rakety, stojí téměř dvě miliardy dolarů.

„USA nemají a ani v bezprostřední budoucnosti nebudou mít prostředky (pozn. pro pozemní mobilní platformy pro rakety středního doletu), aby mohly čelit Rusku, Číně nebo jiné mocnosti," upozornil Litwak, kterého cituje portál USNI News.

Mezitím Čína, která není stranou INF, je schopna svými raketami středního doletu zasáhnout nejen Japonsko a Tchaj-wan, ale i americkou základnu na ostrově Guam. Proto Spojené státy mohou využít své pozemní systémy protiraketové obrany Aegis v Evropě, Aljašce a Guamu, aby vyrovnaly nerovnováhu s Čínou a Ruskem.

V roce 2016 byla zprovozněna základna protiraketové obrany Aegis v Rumunsku. Polský segment kvůli prodlevám bude operační až po roce 2020.

Zdroj: snews.com