Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Nejedná se však o první případ narušení venezuelského vzdušného prostoru během několika posledních dní. V pátek 19. července venezuelští vojáci zaznamenali letoun, který letěl ze severozápadu Karibského moře směrem na Maiquetii nedaleko Caracasu. Pokusy o navázání kontaktu s tímto letadlem nebyly úspěšné, a proto bylo letadlo až do okamžiku, než opustilo oblast, doprovázeno.
V Pentagonu celý incident okomentovali tak, že venezuelská stíhačka Su-30 „agresivně pronásledovala“ americký průzkumný letoun EP-3 a „vystavila riziku posádku i stroj“.
Před několika dny Venezuela obvinila USA z celkem 78 narušení svého vzdušného prostoru, k nimž došlo od začátku roku. Prohlásil to ministr komunikací a informací dané republiky Jorge Rodríguez.
„Od začátku roku došlo k 78 případům vpádů do venezuelského vzdušného prostoru a oblastí činnosti (venezuelských leteckých dispečerů, pozn. red.). Nebyla to letadla s humanitární pomocí, ale americké průzkumné letouny a vojenská (letadla, pozn. red.),“ řekl ministr na tiskové konferenci vysílané na Twitteru.
Podle Rodrígueze měla uvedená letadla za úkol sesbírat informace o státních strukturách Venezuely. Ministr poznamenal, že posádky všech letadel, jež se dostanou do prostoru činnosti leteckých dispečerů, by je měla informovat o podrobnostech svého letu. V opačném případě vzniká hrozba pro bezpečnost jiných letounů.
Vztahy mezi USA a Venezuelou