Pentagon podnikl vzácný krok a vyslal pozemní síly americké armády na aljašský ostrov kvůli obavám, že se ruské a čínské válečné lodě stále více přibližují k americkým břehům. (Foto: Flickr / ilustrační)

Přibližně 130 vojáků bylo vysláno na neobydlený, odlehlý ostrov v Aleutském řetězci na západě Aljašky poté, co byla u pobřeží spatřena řada ruských a čínských vojenských prostředků, včetně válečných letadel. 

Například právě v minulém týdnu se k Aljašce přiblížilo uskupení sestávající z 8 ruských letadel a čtyř námořních plavidel. Moskva a Peking nedávno nařídily zesílení společných hlídek a námořních cvičení v tichomořské oblasti.

Není to poprvé, co jsme viděli Rusy a Číňany létat, víte, v blízkosti, a to je něco, co samozřejmě pečlivě sledujeme, a je to také něco, na co jsme připraveni reagovat,“ popsal mluvčí Pentagonu generálmajor Pat Ryder.

Dotyčný ostrov, na němž jsou nově rozmístěny americké jednotky, se nazývá Shemya Island a leží asi 1 200 km jihozápadně od Anchorage.

Armáda to nazývá „operací projekce sil“, která začala 12. září.

Níže je uvedena nejnovější tisková zpráva Severoamerického velitelství protivzdušné obrany, které si stěžuje na nedávné narušení aljašské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ) u Aljašky:

Na ostrově, kde se nachází letecká stanice amerického letectva z druhé světové války, byly umístěny nejméně dva vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS).
Podle dalších informací o lokalitě:

Na ostrově Shemya se nachází radarový systém COBRA DANE, který provozují vesmírné síly Spojených států (dříve na něj dohlíželo letectvo) a který slouží ke sledování balistických raket a podobných objektů. Nachází se zde také letecká stanice.

Aleutské ostrovy byly také dějištěm bojů během druhé světové války, kdy se několika ostrovů zmocnila japonská armáda, než je znovu získaly Spojené státy.

Podle amerických obranných zdrojů již letos ruská letadla bzučela nad ADIZ u Aljašky asi 25krát. Tímto tempem bude do konce roku vytvořen nový rekord.

Zdroj: taskandpurpose.com