Ve Slovenské elektrárně proběhl v tichosti tendr na dodávky jaderného paliva za stovky milionů. Američané se nechtějí smířit s tím, že jejich firma prohrála. Píše o tom Denník N. (Foto: Wikipedia)
Americká firma Westinghouse patří mezi málo světových výrobců palivových tyčí pro jaderné reaktory. V průběhu podzimu však neuspěla v mezinárodním tendru, v němž Slovenské elektrárny hledaly dodavatele na dobu pěti let. Američtí diplomaté se proto nyní setkávají se slovenskými politiky a vysvětlují jim výhody americké nabídky.
„Domníváme se, že cena společnosti Westinghouse je konkurenceschopná při srovnání s cenou ruského uchazeče. Navíc, pokud by Slovensko mělo alternativního dodavatele, posílila by se jeho energetická bezpečnost a mělo by lepší pozici při jednání s dodavateli," uvádí mluvčí americké ambasády Griffin Rozelle.
Americký lobbing se dotýká oblasti, která je pro Slovensko mimořádně důležitá. Jaderné elektrárny zde vyrábějí téměř polovinu elektřiny. Všechny jejich reaktory jsou postavené na ruských technologiích, a to včetně nejnovějších, které se dokončují v Mochovcích.
Rusové jim dodávají jaderné palivo už čtyřicet let. Pokud by nyní Slovensko přešlo na palivo od Westinghouse, jak to navrhují diplomaté z USA, šlo by o historickou věc.
„Přihlásili se prakticky všichni relevantní hráči na trhu z celého světa," tvrdí komunikační manažer Slovenského elektráren Miroslav Šarišský.
Tendr dokončili na přelomu listopadu a prosince. Vyhrál dosavadní ruský dodavatel Tvel, který je součástí státního gigantu Rosatom. Podle hodnotící komise nabídl výrazně nižší cenu než Američané i další konkurenti.
Američané to nevzdávají
Američané se však s prohrou odmítli smířit. Pravděpodobně si uvědomili, že Westinghouse soutěž podcenil, a pokoušejí se situaci zvrátit ještě než budou podepsány smlouvy.
Americký velvyslanec Adam Sterling absolvoval proto několik setkání. Podle mluvčího Rozella se setkal například s manažery energetických firem, s lidmi z Úřadu jaderného dozoru, s ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem (Směr) nebo s ministrem hospodářství Peterem Žigem (Směr).
„Takové diskuse, podobně jako i propagace firem je standardní a důležitou součástí práce diplomatů USA, stejně diplomatů z jiných zemí," dodal Rozelle.
Například Žiga amerického velvyslance zřejmě nepotěšil. Deníku N ministr řekl, že o nabídce Westinghouse ví, ale má o ní pochybnosti, protože dosud byla výrazně dražší než ruská.
„Já jsem se s elektrárnami o tom třikrát bavil, viděl jsem i komunikaci mezi nimi a Westinghouse. Udělali řádně mezinárodní zakázku, ve které vyhrála nejlepší nabídka. Westinghouse byl výrazně pozadu," dodal Žiga.
Zdroj: snews.com