Dálnice protínající amazonský deštný prales kvůli konferenci COP30 v Brazílii vyvolala kritiku. Byly vykáceny tisíce akrů pralesa. (Foto: X)

Zatímco úředníci to označují za udržitelné, ochránci přírody upozorňují na pokrytectví ničení přírody kvůli konání klimatického summitu.

Nová dálnice budovaná přes amazonský deštný prales, která má usnadnit cestování delegátům účastnícím se klimatického summitu OSN COP30 v brazilském Belému, vyvolala ostrou kritiku, uvedl deník The Telegraph.

Osmikilometrová čtyřproudá silnice, která má ulehčit dopravním zácpám, vedla ke zničení tisíců akrů deštného pralesa – jednoho z nejdůležitějších světových pohlcovačů uhlíku a ohnisek biologické rozmanitosti.

Tento krok byl široce odsouzen jako pokrytecký vzhledem k tomu, že cílem celosvětového summitu je podpora ochrany životního prostředí, snížení emisí a ochrana biologické rozmanitosti.

Dálnice protíná území, které mělo být chráněnou oblastí, jež byla domovem přibližně 800 druhů rostlin a hub. Obyvatelé a ochránci životního prostředí se obávají, že její výstavba povede k dalšímu odlesňování a komerční expanzi.

„Všechno bylo zničeno,“ řekl Claudio Verequete pro BBC. Je to místní obyvatel, který žil v blízkosti místa. Dříve se živil sběrem plodů açaí, ale zničení stromů ho připravilo o příjem.

„Bojíme se, že jednoho dne sem někdo přijde a řekne: ‚Tady máte nějaké peníze. Potřebujeme tuhle plochu, abychom tu postavili benzinovou pumpu nebo sklad.“ Všichni si myslí, že je to pravda. A pak budeme muset odejít,“ pokračoval.

Ochránci přírody varují, že silnice naruší migrační trasy divokých zvířat, čímž se zvýší riziko ztráty jejich stanovišť.

Navzdory odporu úředníci trvají na tom, že silnice je udržitelná. Adler Silveira, státní tajemník pro infrastrukturu, zdůraznil prvky, jako jsou cyklistické pruhy, přechody pro divokou zvěř a pouliční osvětlení na solární energii.

Belém prochází před konferencí COP30 rozsáhlým rozvojem, plánuje se výstavba nových hotelů, rozšíření letiště a přestavba přístavu pro výletní lodě.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva projekt obhajoval a prohlásil, že summit bude „konferencí COP v Amazonii, nikoli konferencí COP o Amazonii“.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva projekt obhajoval a prohlásil, že summit bude „konferencí smluvních stran v Amazonii, nikoli konferencí smluvních stran o Amazonii“.

Není to poprvé, co klimatický summit OSN čelí obvinění z dvojího metru. Předchozí konference COP29 v Ázerbájdžánu, který je významným producentem ropy a zemního plynu, byla kritizována za rozpory v oblasti životního prostředí.

Prezident Ilham Alijev označil ropu a plyn za „dar od Boha“ a odmítl obavy z rostoucí produkce fosilních paliv v Ázerbájdžánu.

Podobně byly i minulé summity COP podrobeny kontrole kvůli vysokým emisím oxidu uhličitého, které produkují desetitisíce delegátů, kteří přiletí z celého světa.

Zatímco brazilská vláda jej považuje za zásadní infrastrukturní projekt, kritici tvrdí, že kácení rozsáhlých částí amazonského deštného pralesa je v rozporu se samotnými zásadami, které má summit prosazovat.

Zdroj: livemint.com