Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová uvedla v rozhovoru pro Rzeczpospolita, že prezidentství Donalda Trumpa je „prakticky darem Vladimíru Putinovi“. (Foto: Youtube)
Podle Donalda Trumpa je „tisk je nepřítelem národa“, a naopak pro mě je „role svobodných médií zásadní, je to podstata demokracie. Trumpův postoj dává Putinovi příležitost pochybovat o legitimitě mnoha voleb ve střední a západní Evropě, oslabuje vazby na naše spojence … “, vysvětlila politička.
Navíc přiznala, že se také obává Trumpovy nepředvídatelnosti. „Jedna věc je být nepředvídatelný ve vztahu k nepříteli, ale být nepředvídatelný ve vztahu ke spojencům je úplně jiná věc! V tomto případě se konstrukce integrované strategie jednání jeví jako velmi obtížná, “dodala. Albrightová se opravdu bojí o americkou demokracii, protože Trump působí dojmem nedemokrata, který se cítí nad zákonem.
Rovněž podle Albrightové neměl Trump rušit Smlouvu o INF, protože toto zrušení dává Rusku svobodu jednání v této oblasti. Smlouva o INF je samozřejmě klíčem ke stabilizaci geostrategické situace v Evropě, zdůraznila.
V rozhovoru vyjádřila bývalá ministryně zahraničí USA své hluboké uspokojení, že NATO se v roce 1999 rozšířilo a do Aliance se připojily Polsko, Česká republika a Maďarsko.
„Vím, že existují lidé, kteří to kritizují dodnes a věří, že takto jsme Rusko vyprovokovali. Rusové ale nepotřebovali žádné provokace, oni sami byli provokatéry! “ vysvětlila a pokračovala, „ rozhodli jsme se s nimi jednat v rámci Zakládajícího aktu, abychom zjistili, zda jednáme s jiným Ruskem. Konečně, studená válka skončila, Berlínská zeď padla. Gorbačov, Jelcin – to byli úplně jiní politici než typičtí ruští vůdci … “, poznamenala Albrightová. V každém případě podle bývalé ministryně zahraničí existují lidé, kteří věří, že pokus o spolupráci s Ruskem byl chybou.
Podle Albrightové se však mnozí ujistili, že se jednoho dne okolnosti změní natolik, že se Rusko může nějak připojit k NATO. Dnes je jasné, že k tomu nikdy nedojde. Přesto se domnívá, že je třeba se pokusit vybudovat vztahy mezi Ruskem a NATO, aby se předešlo riziku konfrontace.
„Bohužel to, co Putin dělá – hybridní útoky, vojenská cvičení na severozápadní hranici Ruska, hrozby pro pobaltské země a celý region – nedávají důvod k optimismu. Ačkoli tedy NATO před 20 lety nemělo v úmyslu umístit hlavní síly v nových členských státech, situace se změnila. A to všechno je chyba Ruska, “vysvětlila politička.
Dodala, že ačkoli již není součástí americké administrativy, záznamy o rusko-zakladatelském aktu z roku 1997 již pro ni nejsou platné. „To, co Rusko provedlo s Ukrajinou, změnilo celou tuto dohodu," je přesvědčena bývalá ministryně.
Albrightová také řekla, že v té době existovaly nápady s pomocí OBSE na vybudování „společného domu“ s Rusy.
„Sověti nechtěli sjednocenou a svobodnou Evropu, ale pouze Evropu, která by uznala zvláštní práva SSSR … V každém případě vás mohu ujistit, že během vlády Billa Clintona jsme se pokusili najít způsoby, jak spolupracovat s Ruskem, pomoci jím během transformace. Když ale Putin přišel, všechno se dramaticky změnilo. Proto bychom neměli ztratit ze zřetele to, co by se stalo, kdyby se Clintonova administrativa nezúčastnila expanze NATO … pak by Putin měl mnohem snazší přístup na Západ a on dokonale hraje na všechny naše slabosti. Jsem velmi ráda, že jsme rozšířili NATO, “zdůraznila.
V rozhovoru Albrightová také připustila, že se obává o budoucnost Evropské unie, že se stává součástí anonymní globalizace, z níž mnozí profitují, ale která nemá tvář. Ale lidé potřebují identitu, chtějí znát své náboženství, etnicitu, jazykovou identitu. To je normální. To, co chtějí, se nazývá vlastenectví, vysvětlila politička.
„Problém však začíná, když moje osobnost nenávidí vaši identitu. Pak už máme nacionalismus, který vedl ke dvěma světovým válkám v této části světa. Tento anonymní Brusel však nedokáže odolat takovému nacionalismu, “s lítostí prohlásila.
Politička uvedla, že stále neexistuje jedno evropské telefonní číslo, na které kdysi chtěl Henry Kissinger volat.
„Byla jsem v Bruselu mnohokrát a nikdy jsem nevěděla, v jakých institucích se nacházím. Návrhy na reformu EU předložené prezidentem Macronem se mi však v tomto ohledu zdají velmi zajímavé, “shrnula bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v rozhovoru pro Rzeczpospolita.