Biden zahájil své funkční období tím, že nechal Afghánistán napospas Talibanu a umožnil vznik nového teroristického superstátu. (Foto: X)
Své působení v Oválné pracovně končí tím, že bezmocně přihlíží, jak na troskách někdejší Sýrie vzniká nový chalífát.
Jeho nešťastné ministerstvo zahraničí, jako vždy odtržené od reality, nyní nazývá džihádistického vládce Damašku Al-Džoláního „pragmatikem“ a bezmyšlenkovitě hovoří o vstřícnosti a spolupráci s masovými vrahy a násilníky.
Uvnitř Sýrie mezitím noví islámští vládci neztrácejí čas s upevňováním své vlády a dávají najevo své záměry. Dne 26. prosince jmenoval al-Džolání bývalého velitele Al-Káidy a spoluzakladatele Fronty Nusra Anase Hassana Chattábašéfem všeobecné zpravodajské služby země. Chattáb byl před deseti lety označen Organizací spojených národů za „teroristu“. Podle OSN se podílel „na financování, plánování, usnadňování, přípravě nebo páchání činů nebo činností Fronty Nusra, ve spojení s ní, pod jejím jménem, jejím jménem nebo na její podporu“ a „jinak podporoval činy nebo činnosti“ Fronty Nusra. Tato odnož Al-Káidy byla v roce 2017 přejmenována na Hayat Tahrir al-Sham (HTS).
To jsou ti, kteří nyní řídí Sýrii.
Jako šéf zpravodajské služby nebude Khattábovou prací připravovat podrobné analýzy zahraničního vývoje. Bude mít na starosti domácí bezpečnost. Jeho úkolem bude potlačit jakýkoli nesouhlas a zaručit, že Al-Džolání zůstane u moci. Tuto funkci již vykonává v oblastech, které HTS již léta ovládá a kde jsou mučení a vraždy běžnou taktikou používanou k potlačení disentu.
Minulý týden byl Asaad Hassan al-Shibani, zakládající člen Al-Káidy v Sýrii, jmenován ministrem zahraničí nového teroristického státu, který se v Sýrii vytváří.
Mezitím je k dispozici stále více informací o složení džihádistických sil, které Asada odstavily od moci. Na rozdíl od zpráv v tisku, které chtějí svržení Asada charakterizovat jako jakési liberální, demokratické a populistické hnutí, se zdá, že skutečnost je taková, že na místě je přítomen značný počet bojovníků ze zemí mimo Sýrii. Těsně před Vánocemi se objevilo video, na němž islamisté v jednom syrském městě zapalují vánoční stromek. Nyní se zdá, že teroristé, kteří tuto akci provedli, byli uzbečtí bojovníci bojující s al-Džoláního silami.
Ve skutečnosti je v Sýrii značný počet Středoasiatů, kteří slouží novému chalífátu. Podle Institutu pro výzkum médií na Blízkém východě (MEMRI),
„přesný počet občanů Tádžikistánu, Uzbekistánu a čínských Ujgurů přítomných v Sýrii není znám, ale tito jednotlivci působí ve třech samostatných skupinách pod vedením Hay’at Tahrir Al-Sham“.
„Tádžičtí džihádisté pobývající v Sýrii působí pod organizací nazvanou Jaish Al-Jihad Imam Abu Hanifa. Členové této skupiny se na svých kanálech na Telegramu odvolávají na její vlajku a název jako na ústřední bod svých aktivit. Na Telegramu je aktivních několik kanálů spojených s touto organizací, které sdílejí džihádistické zprávy a reportáže ze syrského bojiště.“
„Jeden z tádžických džihádistů v Sýrii, známý jako ‚Musafir Tactical‘, produkuje na YouTube a Telegramu videa, která propagují a rekrutují mladé Tádžiky do války. Vytváří také obsah, v němž učí používání zbraní, obsluhu komunikačních zařízení, opravy automatických zbraní a taktiku partyzánské války.“
„Další člen skupiny, známý jako Mohsen Tajiki, má na sociálních sítích také tisíce příznivců. Od začátku ofenzívy Haját Tahrír aš-Šám na Aleppo poskytuje každou chvíli aktuální informace o postupu směrem k vesnicím a městům pod kontrolou vlády Bašára Asada.“
„Islámská strana Východního Turkestánu je jednou z nejaktivnějších džihádistických skupin v Sýrii a ve srovnání s ostatními skupinami středoasijského původu disponuje většími zdroji a lidmi. Tato skupina je ujgurskou džihádistickou organizací, která působí v syrské občanské válce přibližně od roku 2012. Jejím deklarovaným cílem je vytvoření islámského státu v čínské oblasti Sin-ťiang (Východní Turkestán) a je napojena na různé džihádistické skupiny v Sýrii, včetně poboček Al-Káidy.“
„V Sýrii jsou přítomni také bojovníci z Uzbekistánu a Kyrgyzstánu, kteří bojovali pod vlajkou Hay’at Tahrir Al-Sham během útoku na Aleppo a nyní jsou v předních liniích a bojují o postup směrem k dalším městům v Sýrii. Tito uzbečtí a kyrgyzští bojovníci působí v rámci skupiny Katibat Al-Tawhid wAl-Jihad, která byla založena v severní Sýrii v roce 2013.“
„V březnu 2022 označilo ministerstvo zahraničí USA tuto skupinu za teroristickou organizaci kvůli jejím teroristickým aktivitám a napojení na mezinárodní teroristické organizace včetně Al-Káidy.“
Nic z toho není v souladu s fikcí, že Sýrii nyní ovládají osoby usilující o liberální demokratický řád a spolupráci se Západem. Je to obraz země, která podlehla radikálním islámským silám a která nyní bude spolu s Afghánistánem sloužit jako odrazový můstek pro útoky na Spojené státy a jejich spojence.
Al-Džoláního chlapci již rychle postupují k upevnění moci. Požadují, aby všechny konkurenční skupiny odevzdaly zbraně a odzbrojily se. Začínají nařizovat pravidla pro oblékání žen v celé zemi. Radí také, že každý, kdo se obává islámské vlády, je prostě špatně informován. Budete žít podle práva šaría a bude se vám to líbit.
Dvacet let jsme vedli válku proti islámskému teroru. Tato válka ještě neskončila. Prostě jsme přestali střílet zpátky.Během několika let jsme umožnili vznik dvou radikálních teroristických států, z nichž lze podnikat útoky po celém světě. Nejnovější z nich se nachází v srdci Blízkého východu.
Teď se nedívejte. Al-Káida vítězí. V Sýrii vzniká zbrusu nový chalífát.
Zdroj: andmagazine.substack.com